Городище. Як згубили величезний бароковий монастир

Не пам’ятаю в якому фантастичному творі планета сама формувала нові й нові образи – ліси, гаї, річки, озера, скелі, нові будівлі, покинуті села, міста – вчора не було, а сьогодні є (можливо це «Темна вежа» Кінга – треба повторити). Воно наче із якогось паралельного виміру з’являлося. Так і Україна продовжує дивувати відкриттями. 30 раз проїхав крізь Шепетівку -  мало цікавого, а тут, за 8 кілометрів від неї, монастир-бомба. Фактично, найбільш ефектний у Хмельницькій області, та і не лише в ній – думаю його точно можна включити в топ-50 монастирів України.

Хоч широкому загалу Городище практично невідоме, але село це дуже старе – відоме із 12 століття. Тоді це було навіть не село, а добре укріплене місто, що підтвердили дослідження археологів.

Із 16 століття Городище (вже село) належало поперемінно: Острозьким, Корецьким і Любомирським. Корецькі у 1538 році заснували монастир Різдва Богородиці, який тривалий час був дерев’яним. У 1745 році дерев’яний монастир знесли, і за наказом князя Любомирського збудували мурований. Обитель віддали ордену кармелітів (взутих).

Кармеліти володіли монастирем зовсім недовго – у 1777 році сюди прийшли греко-католики, адже Троїцький монастир у Городищі приписали Гощанському уніатському монастирю.

Після захоплення Правобережжя Росією деякий час монастир залишався католицьким, але у 1832 році, після Польського повстання, обитель перевели у православ’я і освятили як монастир Різдва Богородиці

До початку Другої світової війни у Городищенському монастирі було збудовано церкву Івана Предтечі (в московському стилі) та декілька нових корпусів. Тут працювала школа, аптека та готель. У 1914 році в монастирі перебувало 67 черниць та 167 послушниць – це досить велика кількість, як для провінційного монастиря. У власності обителі було кілька зариблених ставків та 365 десятин землі.

Радянська влада закрила монастир у 1923 році. До 1936 року тут розташовувався комсомольський санаторій, а після 36-го – військовий шпиталь.

Німці відновили монастир. В період німецької окупації тут перебувало 32 черниці. В повоєнний час він теж працював до 1960 року.

У січні 1995 року монастир Різдва Богородиці знову відкрито (УПЦ МП). За останні десятиліття його повністю відновили й відремонтували. Щоправда зовнішній вигляд барокових будівель 18 століття зіпсували золотими цибулинками. Побіжний погляд вихоплює із світлин золотоверхий комплекс монастиря як Почаївську лавру (туристи також про це кажуть). Дійсно, певна схожість є. Тим більше дивує скупість інформації про цю обитель. Схожа на лавру, але ніхто про неї не знає. Такі українські реалії.

Дуже багато негативних відгуків лунає стосовно перебудови барокового кармелітського монастиря та нап’ялювання золотих московських цибуль, але як на мене – краще так, ніж руїна. 

У Городищі є й парафіяльний храм – дерев’яна Миколаївська церква, зведена у 19 столітті, за єпархіальним проектом.

Текст та фото Романа Маленкова

Javascript is required to view this map.
Alla Komarova's picture

Це багато у яких романах

Це багато у яких романах було. "Непокірна планета" Гаррісона, у Шеклі цілий ряд оповідей про планету-міраж. У "темній башті" Кінга такого не було )))

malenkov's picture

Можливо не планета, а світ,

Можливо не планета, а світ, який зрушив з місця, показував постійно паралельну реальність, про яку Стрілець не знав раніше: міста, будівлі, гори... Навіть те, що вони бажили із вікон скаженого потягу. Не варто все так буквально сприймати - той світ теж був планетою. А от Піррова планета - це зовсім інше, з нею потрібно було боротись, для чого це нам треба))

Daphnia's picture

Ти до кінця Башту прочитав?

Ти до кінця Башту прочитав? =)
То був не інший світ, то були спогади с попередніх мандрівок

malenkov's picture

Прочитав усе. Кінг не дає

Прочитав усе. Кінг не дає зрозуміти напевно, що то просто спогади, тим більше не розумієш цього, читаючи перші шість книг. А спогади він описує чітко, в багатьох шматках. Ну ладно - я ж автор, мені схоже на епізоди Темної вежі, а тобі ніхто не забороняє писати щось своє)

Daphnia's picture

Мені більше схоже на мандри у

Мені більше схоже на мандри у світі Амберу :)

malenkov's picture

Мені найбільше схоже на Андре

Мені найбільше схоже на Андре Нортон "Галактичний поштовий", там де вони споруди Предтеч знайшли. Але в даному випадку я не мав на увазі щось космічне, а якраз світ, який зрушив з місця, й почав породжувати нові образи, нехай це навіть спогади, або дежавю))) А у хроніках Амбера, мені здається дуже різка межа між сучасним та середньовічним.