Головна > Блог > Аккерманська фортеця

Аккерманська фортеця

Для перегляду наступного об’єкту виїжджаємо в м.Білгород-Дністровський, а дивитися там будемо Аккерманьску фортецю. З міського автовокзалу прямуємо в сторону моря і твердині. Зустрічний морський вітер натякає, що ми на правильному шляху. І в променях вже призахідного сонця погляду відкривається південна твердиня. Насичена історія фортеці проглядається по її спорудам. Тут господарювали і молдавські князі (вони зводили перші зовнішніукріплення), і генуезці (Цитадель фортеці – їх рук справа), і турки (спорудили мечеть і прозвали фортецю Аккерманом, сиріч “білим каменем”), і московіти.

Отже, з боку міста до фортеці можна потрапити через Головні (Кілійські) ворота. Надбрамноа оборонна споруда в кілька ярусів має бійницю для гармати і кілька віконець для зливу смоли або ведення стрільби з лука / арбалета / вогнепальної зброї по непроханим гостям.

Комплекс фортеці складається з 4 елементів – Цивільний двір, Гарнізонний двір, Господарський (Портовий) двір і Цитадель. Безпосередньо за воротами знаходиться Цивільний двір. Територія приблизно в 5 га призначалася для укриття місцевого населення під час військових дій. Зараз тут розміщується відкрита виставка зброї. Можна, навіть, пальнути з гармати.

 

Із зовнішнього боку двір захищався надбрамною вежею – Дівочою (Овідія) вежею.

Зсередини двір охоронявся найвищою і грізною Сторожовою вежею, яка прикривала і Гарнізонний двір.

Ще одна зовнішня вежа, яка захищала фортецю з моря, – кутова вежа Пушкіна (названа в честь поета, який гостював тут в 1821г. У коменданта фортеці підполковника Кюрто).

Ця вежа прикривала і Господарський двір, який використовувався для зберігання провіанту і інших запасів, а також для карантину прибулих товарів. Нині будівлі двору зруйновані, залишилися лише руїни вежі-барбакану – автономної твердині для спостереження за морем і захисту від ворожого флоту.

Тепер відвідаємо Гарнізонний двір. Тут свого часу розташовувалася комендатура і гарнізон фортеці. Ця ділянка відгороджена стіною і захищена вежами. Вхід, як я вже писав вище, захищає Сторожова вежа. Інші вежі, не такі високі, були скасовані або переобладнані в артилерійські позиції.

А серце фортеці – Цитадель – взяти можна було тільки змором, тому тут знаходилися найважливіші структури фортеці – штаб, комендант, скарбниця, темниця і арсенал. Невеликий простір (30 кв.м.) було щільно забудовано. Зведення Цитаделі відносять до 12ст.

Стіни були скріплені чотирма міцними вежами. Дві вежі закривали замок з моря, дві інші виходять у двір. 

Якою б неприступною здавалася Білгород-Дністровська фортеця, її все ж брали в 1484р. турки, а в 1789р. вже російські війська відвойовують твердиню.