Топ-10 Україна Інкогніта (2014). Готичні храми

Для багатьох цей рейтинг буде цікавішим за попередні (Топ-10 Синагоги та Топ-10 Водяні млини), адже готичні храми - одні з найефектніших будівель за всю історію світової архітектури. Крім того у рейтинг, як рівноправні учасники, включені і неоготичні храми, адже вони, як мінімум, не менш красиві.

Знову ж хочемо наголосити, що рейтинг цей суб'єктивний і стосується лише тих об'єктів, інформація про які є на нашому сайті (а її, повірте, дуже немало). В майбутньому цей рейтинг буде змінюватись, й не виключено, що стане об'єктивним - це буде вибір наших читачів.

Отже починаємо із 10 місця, але після десятки будуть ще й "запасні" об'єкти - фактично нічим не гірші за перші десять. 

10. Лосяч (Тернопільська область, Борщівський район). Костьол святого Антонія Падуанського. За тендітну дзвіницю та середньовічний вигляд.

Цей храм був зведений у 1889 році із тесаного каменю й не був потинькований. Фактура кам'яних стін додає церкві віку й робить її схожою на середньовічні будівлі. 

Стаття про Лосяч і його храм

9. Жабинці (Тернопільська область, Гусятинський район). Костьол Різдва Пресвятої Діви Марії. За екзотичність та сумну реальність.

Дехто називає храм у Жабинцях одним із найгарніших на Тернопіллі. Важко не погодитись - споруда дійсно вражає. А ще вражає той стан, у якому перебуває ця архітектурна  перлина. Збудували його у 1860 році на кошти Казиміра Городиського.

Стаття про Жабинці та храм

8. Кам'янка-Бузька (Львівська область). Костьол Успіння Богородиці. За еталонність.

Багато хто саме таким уявляє собі готичний костьол. Ну не під копірку звичайно знятим, але дуже схожим, хіба що із двома вежами. Не дивно, що він є таким ідеально-неоготичним, адже закінчили його будувати аж у 1929 році, хоча почали у 1911-му. Споруджувався храм за проектом архітектора Теодора Таловського.


 

Стаття про Кам'янку-Бузьку

7. Хуст (Закарпатська область). Костьол святої Єлизавети. За оборонну міць та закарпатський гонтовий колорит.

Цей храм почали будувати ще у 13 столітті, а теперішнього (майже) вигляду він набув у 15-му. І це один із найдавніших українських костьолів, хоча нині він є реформаторською (кальвіністською) церквою. Будували його угорці як храм-фортецю: із товстелезними стінами, мурами по периметру й оборонною баштою, яка завершується шатровим верхом, вкритим гонтом. Це чи не єдиний зразок подібної архітектури в країні.

Стаття про Хуст

6. Стрий (Львівська область). Костьол Різдва Божої Матері. За вік та величну красу.

Це справжня готика, якої в Україні залишилося дуже мало. Храм звели у 20 роки 15 століття, але в майбутньому він неодноразово перебудовувався і добудовувався, зокрема його високу вежу звели у 1640-і роки.

Стаття про Стрий

5. Фастів (Київська область). Костьол Воздвиження Хреста. За казковість та ляльковість.

Цей храм нагадує якусь споруду з мультяшного казкового міста. Він настільки ажурний і тендітний, що здається іграшковим, але він реальний. Фастівський неоготичний костьол будували у 1903-1911 роках. Авторами проекту були архітектори Домбровський та Троупянський. Особливої цінності споруді надають фантастичні барельєфи виконані Еліо Сала (автор скульптур будинку з химерами, Національного художнього музею та ін.).

 

Стаття про Фастів

4. Львів. Костьол святої Ельжбети. За розміри і візуальну атрактивність.

Цей храм чи не найкраще запам'ятовується пересічними туристами після перших відвідин Львова. Це ж полум'яна готика (нехай і неоготика) і це найвищий храм у Львові (висота 85 метрів). Кажуть що його збудували римо-католики, щоб затьмарити греко-католицький собор Святого Юра (1904-1911 рр.). На закладини храму приїжджав сам імператор Франц-Йосип. Але нині це греко-католицька церква святих Ольги та Єлизавети.

Стаття про костьол святої Ельжбети

3. Чортків (Тернопільська область). Костьол Матері Божої Святого Розарія і Святого Станіслава. За велич і "надвіслянську готику".

Дехто із шанованих краєзнавців вважає костьол у Чорткові найвеличнішою та найкрасивішою релігійною спорудою України. Ну на колір і смак товариш не всяк, але це дійсно фантастична споруда, яка захоплює своїми масштабами та красою. Його звели на початку 20 століття на місці домініканського собору збудованого у 1610 році. Архітектором споруди був видатний архітектор Ян Сас-Зубжинський, скульптури храму виконали відомі майстри Чеслав Стовп і Діаман Станкевич.

Стаття про костьол у Чорткові

2. Київ. Костьол святого Миколая. За геніальність Городецького.

Цей храм ніби переносить нас кудись у Західну Європу, туди де квітне середньовічна полум'яна (пломеніюча неоготика) готика. Він ніби підкреслює, що Київ - це та сама Європа, адже за межами Європи таких готичних шедеврів немає. А зробив його справжнім шедевром геній Владислава Городецького.

фото з Вікіпедії

 

Стаття про костьол святого Миколая

1. Львів. Латинська катедра. За що? Придумайте самі

Гігантські розміри (висота вежі 66 метрів, довжина храму – 67 метрів, ширина - 23), прекрасні архітектурні форми, численні прибудовані каплиці, величні колони, які підтримують склепіння, фантастичні розписи та казкові скульптури – все це втілено у Львівському кафедральному соборі. 

Стаття про Латинську катедру

ЗАПАСНІ:

Озеряни (Тернопільська область, Борщівський район). Костьол святої Анни. За пломеніючу неоготику у селі.

Храм у колишньому містечку, а нині селі, збудували у 1875 році. Автором проекту був архітектор Адольф Кун.

Стаття про Озеряни

Трибухівці (Тернопільська область, Бучацький район). Костьол Успіння Пресвятої Діви Марії. За кам'яну гармонію.

Це ще один храм із тесаного каменю який не потинькували й цим зробили його лише гарнішим. У 1993 році його було відремонтовано та переосвячено на честь Матері Божої Неустанної Допомоги.

Стаття про Трибухівці

Куликів (Львівська область, Жовківський район). Костьол святого Миколая. За вік та оригінальність.

Варто зазначити що костьол у Куликові збудували у 1538 році. Звели його у стилі оборонної готики. Поглянувши на фото ви зрозумієте, що в Україні таких більше немає.

Стаття про костьол у Куликові

Бар (Вінницька область). Костьол святого Миколая. За подільський клаптик Італії.

Костьол у Барі збудували у 1911 році. Місцеві мешканці часто кажуть що його зводили за проектом Городецького, але це навряд. Звичайно, ця прекрасна будівля могла бути витвором геніального повелителя цемента і бетона, але свідчень про це не збереглося.


Стаття про Бар

Гнівань (Вінницька область, Тиврівський район). Костьол святого Юзефа. Просто за те що красивий.

Костьол у Гнівані збудували у 1906 році за проектом архітектора Фелікса Ольшанського. Кошти на храм -  5 тисяч рублів - заповів священик Ян Барановський.

Стаття про Гнівань

Javascript is required to view this map.
Ольга's picture

Дуже жаль що нема в цій

Дуже жаль що нема в цій статті костелів з Коломиї, Івано- Франківська та Чернівців. Вони безумовно теж заслуговуюють на увагу.

 

malenkov's picture

Справа в тому, що більшість

Справа в тому, що більшість костьолів Франківська барокові, а це топ готичних і неоготичних будівель. Там неоготичний храм є, а у нас на сайті є стаття присвячена Франківську, але якраз неоготичний храм ми в ній і прминули) Є у нас і про Колимию великий матеріал (Колимия І, Коломия ІІ), але і там я не бачив неоготичних храмів, є неороманський, але на те ж він і Топ, щоб в ньому, було не все. На сайті розміщено матеріал не менше ніж про сотню костьолів, але не можуть же всі входити у Топ-10. На жаль немає у нас матеріалів про неоготичні кірхи у Луцьку та Одесі, про костьоли у Харкові та Дніпродзержинську. Але ж на цьому робота сайту не закінчується - наступного року буде інший Топ-10, і можливо там вже будуть й інші об'єкти

oleksandr's picture

не знаю, як Ів-Франківський

не знаю, як Ів-Франківський храм, а в Чернівцях справді перлина )) дуже гарний

 

malenkov's picture

Але на жаль до нього ми ще не

Але на жаль до нього ми ще не добрались)

Гость's picture

Цікаво, але, щоб не

Цікаво, але, щоб не дезінформувати українців, які і так не дуже розбираються в мистецтві, потрібно чітко наголошувати, де є справжня готика, а де неоготика. Вони хоч і подібні на вигляд, але це є абсолютно різні речі, зовсім різні епохи, зовсім різні ідеології тоді панували. Як на мене, вартувало би окремо зробити рейтинг неоготичних і окремо рейтинг справжніх готичних соборів.

malenkov's picture

Костьол у Стрию - готика,

Костьол у Стрию - готика, костьол у Фастові - неоготика. Вони дійсно дуже схожі між собою.

Плз, назвіть хоча б кілька десятків представників справжньої готики в Україні, щоб було з чого скласти рейтинг, бо я щось підзабув) ми не Британія, не Німеччина, і не Бельгія, і не маємо готичних храмів для складення хоч якоїсь вибірки, тому два схожих стилі об'єднані - лише щоб врятувати рейтинговість готики)

Гость's picture

 Римо-католицький костел

 Римо-католицький костел Воздвиження Чесного Хреста (1372р.)  м. Городок Львівської облості 

ромко's picture

Гарна стаття. Але для чого ви

Гарна стаття. Але для чого ви перемішали в одній і тій же статті справжню готику і нео-готику?

malenkov's picture

Тому що вони

Тому що вони "спільнокореневі", хоч їх і розділяє не одне століття, але головна причина - ми не маємо в країні такої значної кількості справжньої готики, якої б вистачило б для повноцінного рейтингу. На жаль, тому довелося до неоготики додати справжню готику. Знаю, що дехто до неоготики відниситься із певною зневагою, але ціла Британська імперія зробила у 19 столітті неоготику своїм національним стилем.

Богдан's picture

Ще б додав сюди костел у

Ще б додав сюди костел у Фастові.

Марія's picture

Костел у Фастові в переліку

Костел у Фастові в переліку є. Дуже красива споруда!

malenkov's picture

Ви були трохи неуважні -

Ви були трохи неуважні - фастівський храм на 5-му місці.

А ракурс фото класний)

Серега's picture

а где костел св. Иосифа с

а где костел св. Иосифа с села Подлесный Мукаров? таких костелов, с такой стилизацией под средневековые храмы у нас больше нет.Пусть это и неоготика и костел небольшой, но  тесанный камень, окно-роза. Все как надо!

malenkov's picture

Дійсно класний храм у

Дійсно класний храм у Підлісному-Мукарові, але немає у нас про нього інформації, як і, наприклад, про фантастичний костьол у Городківці. А у рейтингу лише об'єкти, інфа про які розміщена на нашому сайті.

Олена's picture

Мені аж по очам ріже від

Мені аж по очам ріже від використаного в цій статті слова "костьол". Костьол -це польське слово, костел-українське.

malenkov's picture

Якщо хочете українське - то

Якщо хочете українське - то забудьте взагалі це слово, адже воно польськеWink "kościół" - перекладається на українську із польської словом "церква". Введіть у гуглівському перекладачі слово "церква" й Ви самі переконаєтесь. А слово "костел" у випадку "різання по очам" просто перекручене із польської, для чого і ким  - історія не донесла і до 90-х років минулого століття воно вважалося рідковживаним. Якраз "костел" ріже вухо українцям польського походження і полякам, вони дивуються - для чого його перекрутили. Це наші північно-східні брати звикли крутити іншомовні слова як хотять - мабуть щоб по очам не різало. Але чи це ж не нонсенс коли ми беремо польське слово, яке має український переклад (і не один), штучно встромляємо його в українську мову, перекручуємо і кажемо що це українське?

Я сам (автор посту) родом із Білої Церкви в якій костьол (а не костел) стоїть із 1812 року (і нині це теж римо-католицький храм). Так от, ймовірно через віддаленість від Польщі ніхто ніколи не задумувався, що виявляється треба казати якось по іншому. Спеціально запитував у парафіян римо-католииків у селах Київської, Житомирської і Львівської областей - усі вони кажуть "костьол". 

Нині і "костьол" і "костел"  використовуються паралельно, хоча це й не зовсім справедливо до поляків, та і до мови взагалі. Якщо почати перекручувати усі слова іншомовного походження - то це буде вже не мова.

Ось подивіться у Академічний тлумачний словник