Харків. Успенський костьол

В 19 столітті промисловий розвиток Харкова відбувався дуже швидко. В місті з’являлися нові заводи і фабрики, а отже хтось там повинен був працювати, а оскільки російська освітня «машина» (точніше бричка, а краще сани) кваліфікованих інженерів та фахівців готувала дуже мало – запрошувались фахівці із Європи, і були це, переважно, католики. Крім того, у Харкові давно існувала польська громада.

Католикам потрібен був свій храм, який з’явився у 1831 році. Це був невеликий костьол Розарія Пречистої Діви Марії (ця будівля була зруйнована в роки другої світової війни). Наприкінці 19 століття католицька громада Харкова вирішила звести більший і гарніший храм.  Заклали його у 1887 році, закінчили будувати у 1892-му. Освятили на честь Успіння Пресвятої Діви Марії.

Архітектор Михайловський, харківський міський інженер, збудував костьол у стилі неоготики, який був популярним в ті часи у Польщі (основну частину парафіян складали якраз поляки). Форма базиліки була підкреслена високою дзвіницею та шпилем.

У 1901 році у храмі було встановлено орган, який виготовили у Німеччині. Пізніше при костьолі відкрили парафіяльну школу, богадільню, сиротинець, а в часи першої світової війни – польське громадське зібрання – «Польський дім».

У 1915 році у Харків прибула велика група біженців-вірменів, які втікали із Туреччини від геноциду. Серед вірмен була значна частина католиків, які теж стали парафіянами костьолу.

Цікаво, що зважаючи на столичну роль Харкова у 20-ті роки минулого століття, Успенський костьол не закрили, хоча закрили богадільню та парафіяльну школу. У 1927 році у парафії храму було 766 осіб – досить немала кількість, зважаючи на розквіт атеїстичного терору в імперії. Закрили храм аж у 1940 році. На рік, адже німці знову відкрили, й до 1945 року відбувалися служби. Але у 46-му Успенський костьол закрили вже надовго. Будівлю перетворили на базу кінопрокату, збудували перекриття, розбивши її на два поверхи, та купу перегородок кімнат.

Відновлення храму почалося у 1991 році – нині він як нова копійка. Обов’язково завітайте, як будете у Харкові. Адреса – вулиця Гоголя, 4.

Текст та фото Романа Маленкова.


49.996516, 36.235034 Дивитись на мапі Google Maps