Соколівка. Миколаївські церква і костел


Миколаївська церква (XVIII ст.)


Костел св.Миколая (кінець XVI ст.)

Якщо їхати зі Львова на Івано-Франківськ, то за кілька кілометрів за Бібркою на трасі буде село Соколівка, в якому варто подивитись на дерев”яну церкву св. Миколая (18 ст.) і руїни Миколаїського костелу (кінець 16 ст.). Якщо за першою місцева греко-католицька парафія ще хоч якось наглядає, то стан костелу просто жахливий – без реставрації він довго не протягне. Саме село відоме ще з 14-го століття під назвою Сенява, а з середини 16-го ст. до початку 19-го ст. було містечком і мало магдебургське право.

Церква св.Миколая

Будівля церкви св.Миколая тризрубна, хрестоподібна в плані. На жаль, основна частина храму зараз покрита бляхою, яка в свою чергу покрита блакитною фарбою, яка вже в свою чергу почала обсипатись. Проте загалом церква виглядає досить доглянутою, а такого типу бабинець взагалі не часто можна зустріти.


Дзвіниця церкви св.Миколая

Поруч з церквою стоїть триярусна дерев”яна дзвіниця.


Костел св.Миколая

Костел св.Миколая було зведено наприкінці 16-го століття родом Сенявських, які на той час володіли Сенявою (Соколівкою). Навколо храму були мури, а сам костел виконував оборонні функції. Свого часу храм був гарно розписаний і навіть прикрашений скульптурами.


Дзвіниця і костел св.Миколая

Відомо, що в 1944-му році під час українсько-польської різні упівці спалили вівтарну частину храму. А в радянські часи тут були господарсько-складські приміщення місцевого колгоспу.


Порівняно з церквою костелу пощастило значно менше, бо виглядає так, що зараз він нікому не потрібен і поступово руйнується. І що найприкріше найбільших руйнувань він зазнав вже в часи незалежної України, коли обвалився дах.

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
49.567811, 24.308568 Дивитись на мапі Google Maps