Ворзель

Селище Ворзель розташоване за 16 км на північний захід від Києва. Виникло на початку ХХ ст. Нині у Ворзелі мешкає близько 6 тисяч чоловік.

Головною пам’яткою Ворзеля є будинок графині Уварової, який спорудив на початку ХХ століття фабрикант Септер. Згодом будинок був проданий цукрозаводчику Терещенку. Терещенко подарував будинок своїй дочці – дружині графа Уварова.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

“Північніше Михайліки-Рубежівки, майже посеред лісу, розташоване селище Ворзель, яке отримало у радянські часи статус курортного. Заснований Ворзель у 1900 році. Своєю появою він завдячує будівництву залізниці Київ-Ковель та відчуженню у зв’язку з цим земельних ділянок. Київські багатії, серед яких переважали промисловці, високі чиновники, генерали та офіцери, а також представники елітної частини інтелігенції, почали скуповувати землі під свої заміські дачі.

При в’їзді у Ворзель з півдня впадають в око парадні ворота, що нагадують вхід до якогось стадіону, та великі будівлі, розкидані за огорожею посеред парку. Це санаторій „Україна” (вул. К. Лібкнехта, 26), колишній радянський військовий шпиталь. Комплекс споруд, прикрашених колонами, балконами та складними системами сходів, одночасно нагадує крупний пансіонат та виставку палаців культури. Одна будівля схожа на прогулянковий катер, інша нагадує театр, третя – садибний будинок, ще одна – ресторан… У загальному вигляді та дрібних деталях відчувається, що будувався комплекс у радянські часи. За санаторієм розміщується ще один комплекс відпочинку, який складається з кількох десятків невеликих, в основному, одноповерхових будинків. Ця територія з 1940 року належить Спілці композиторів України і називається Будинок творчості композиторів України (офіційна адреса: вул. Ворошилова, 25). Ще й досі тут проводяться музичні фестивалі та конкурси, в тому числі й міжнародні.

Парадний вхід до санаторію “Україна”

Головною пам’яткою Ворзеля вважається будинок графині Уварової. Це чи не найяскравіша будівля всіх дачних поселень початку ХХ століття. Її легко помітити поблизу залізниці завдяки складній архітектурі, башті з флюгером, незвичним формам та яскравому жовтому кольору. Збудований київським фабрикантом Септером, будинок згодом був проданий цукрозаводчику Терещенку, а той, в свою чергу, подарував його своїй дочці Наталії, дружині графа Уварова. Ця жінка була відома своєю енергійністю. Отримавши спеціальність акушера, графиня відкрила приватний пологовий будинок, в якому сама й працювала. Поблизу своєї дачі вона виділила територію для посадки екзотичних рослин. Подібною діяльністю займалися й інші дачники-багатії. У Ворзелі збереглося тюльпанове дерево віком майже сто років (посадили у 1914 році, квітне щорічно у червні).”

Корпуси санаторію “Україна”

Фото Романа Маленкова.

50.544596, 30.148207 Дивитись на мапі Google Maps