Тулинці

Село Тулинці розташоване в 27-и км на північний схід від Миронівки. Зараз село має сільську раду. Кількість населення – менше 400 чоловік.

Церква Різдва Богородиці

Церква Різдва Богородиці. Фото Романа Маленкова 2008 р.

Фото 2020 р.

Церква Різдва Богородиці була збудована у 1752 році на кошти парафіян. Пам’ятка архітектури національного значення.

А ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. – К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

Поряд із Шандрою розташоване село Тулинці. Тут на зарослому чагарниками та деревами, обплетеному серпантином стежок пагорбі стоїть церква Різдва Богородиці – пам’ятка архітектури національного значення. Цей унікальний трьохбанний храм з дзвіницею склали з дубових колод у 1779 році. Поряд з ним починаєш сумніватися в тому, що час йде лише вперед. Дивлячись на обвітрену, розкреслену щілинами темну шалівку тулинської церкви, на похилені стіни її зрубів та на восьмигранні бані, можна дещо втратити відчуття реальності та уявно перенестись років на двісті назад.”

Церква Різдва Богородиці

Далі текст Андрія Власенка із сайту Українська Церковна Архітектура. Фото Романа Маленкова.

Один з наймонументальніших храмів школи. Особливо це відчувається зблизька, коли впритул підходиш до потужних нижніх вінців, оголених часом і незавершеною реставрацією радянських часів. Очевидно, старих дубів у ХVІІІ ст. в Тулинцях не бракувало — таких великих колод ще треба пошукати. Попри прибудову до бабинця у другій половині ХІХ ст. незугарної дзвіниці, церква справляє колосальне враження. Його не псує навіть явно завелика новітня баня на наві. Усередині враження посилюється архаїкою асиметричних площин і лаконічних форм. Навіть ригелі-стяжки тут чомусь геть нерізблені. Гарні професійні розписи кінця ХІХ ст. не зазнали змін від часів створення — і слава Богу! Від хорів на західній стіні нави лишилася тільки огорожка як пам’ятник навіки зниклим бароковим хорам звичайних сільських храмів…

Церква вигідно виглядає з усіх боків. Але тільки у безлиствяну пору. Дуже вже багато дерев виросло на древньому городищі, де нині височить храм. Втім, може ця гущавина та глушина свого часу і врятували святиню від знищення?..

А ще у Тулинцях є земська школа, зведена на початку 20 століття.

49.833513, 31.180235 Дивитись на мапі Google Maps