Мотовилівка

Мотовилівка

Село Мотовилівка знаходиться в Фастівському районі за 60 км від Києва. 

Мотовилівка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Взагалі Мотовилівка – це агломерація, якщо брати її, як одне ціле, а не поділяти на Червону і Велику Мотовилівку, яку розділяє річка Стугна. До речі в цій місцевості вона досить повноводна. В Мотовилівці мешкає 5000 осіб: 3500 в Червоній і 1500 в Великій.

МотовилівкаМотовилівкаЯк писав краєзнавець-дослідник Похилевич, село раніше називалось Гуляники і належало Яну Аксаку. В селі були млини, ставки, селяни ловили рибу, полювали. Тоді мешкало 300 осіб. На землі, як  виявилось, претендував ще один  поміщик – Радземінський. Був судовий процес, внаслідок чого, він все ж таки отримав Гуляники. Михал Радземінський продав ці землі Стефану Аксаку рідному брату Яна Аксака. Від Стефана перейшли володіння сестрі Терезі Курдванівській. Потім його власниками були Крупотницькі, Метницькі та Руліковські. 1686 року Київ та околиці відійшли Росії. Територія села, яка розділялась на дві частини, теж: західна відійшла Польщі, а східна – Росії. «Мотовиливка оть давнихь времень називалась всегда Местомъ (Городомъ)».



 Мотовилівка



 На той час в Мотовилівці було дві церкви: Покровська церква, дерев’яна, закладена ще в 1839 році, яка знаходилась в Казенній Мотовилівці; інша, «Богородичная очень давняя поетому что еще 1746 года постройки», була зруйнована в 1962 році радянською владою. Також на території села був Київський Братський монастир. Може тому досить довгий час Казенну Мотовилівку називали Чернечою Мотовилівкою.

МотовилівкаНа початку 19 ст. Мотовилівка відійшла польському поміщику, археологу Едуарду Руліковському. Колись тут стояв замок. Потім він був перебудований на цегловий двохповерховий палац, в якому і жив останній поміщик. На той час Мотовилівка поділялась на Казенну та Велику. В Казенній мешкало тоді 1400 осіб, з них 220 евреїв. А в Великій – 1782 особи. Ще один факт з  історії  Мотовилівки. 18 листопада 1918 року відбувся бій між військами Директорії УНР та Українською Державою гетьмана Скоропадського. Перемога Директорії була вагомим фундаментом  до наступу на Київ та звергнення гетьмана Скоропадського.


Мотовилівка

 

Мотовилівка

 

Зараз з всього, що я описав, залишилась Покровська церква, яка досить гарно виглядає, та залишки католицького костелу. Він знаходиться на великому пагорбі, який з всіх сторін весь в хащах. На тому місті був замок та невеличкий парк.

 

Текст та фото Маленкова Ростислава
50.145666, 30.078506 Дивитись на мапі Google Maps