Синява

Село Синява розташоване в 1 км на південь від Рокитного на річці Рось. Офіційно перша згадка про село датується 1550 роком. Але очевидно, що поселення тут було значно раніше. Має сільську раду. У Синяві мешкає 3600 жителів.

Водяний млин

Фото 2007 року

Фото 2014 року

Водяний млин

Водяний млин. Фото Романа Маленкова

Водяний млин у Синяві є пам'яткою архітектури місцевого значення. Його збудували на початку ХІХ століття, але у 1904 році він був суттєво збільшений.

Водяний млин

2007

2014

Миколаївська церква є однією з найстаріших дерев'яних церков Київської області. Її збудували 1730 року. Це пам'ятка архітектури національного значення.

 

Миколаївська церкваА ось що пише путівник: Дванадцять маршрутів Київщиною. - К.: Грані-Т, 2008. Автори: Роман Маленков та Олег Година.

"Наступна наша зупинка – село Синява, що розташоване південніше райцентру на правому березі Росі. Це село вперше згадується в офіційних документах під 1550 роком, хоча перекази вказують, що раніше на місці села стояло поселення – Стринява. Більш давнє походження Синяви підтверджують і численні городища та кургани, що оточують поселення.

Миколаївська церкваВідразу при в’їзді у Синяву звертає на себе увагу комплекс будівель велетенського водяного млина. Особливо ефектний вигляд має чотирьохповерхова екзотична споруда – своєрідна архітектурна суміш Тернопільського замку та заводу «Арсенал», відтворена в «цегляному» стилі. Напис на фасаді вказує дату будівництва – 1904 рік. Але частину будівель млина звели майже на сто років раніше. Млин працює і нині, хоча Рось вже давно не крутить його колеса – водяну тягу замінив електродвигун.

Неподалік від млина розташований ще один туристичний об’єкт Синяви – п’ятизрубна дерев’яна церква з п’ятьма банями та дзвіницею. Цей храм звели у 1730 році на честь Святого Миколая. У 1878 році до нього прибудували дзвіницю та притвор. Зруби церкви стоять на великих дубових брусах і в плані утворюють хрест. Нахилені до центру стіни зрубів підкреслюють неймовірну пластичність будівлі.

Синявська Миколаївська церква була поставлена на місці значно старішого храму, спаленого татарами. Вона відноситься до найвидатніших дерев’яних споруд України і презентує культову архітектуру Правобережного Придніпров’я не в музеї архітектури та побуту, а безпосередньо на місці побудови."

Річка Рось

Річка Рось


Читайте також: Млин у Синяві. Вчора й сьогодні. Яка ваша думка?

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Гость.

А гостиница еще не работает?

А гостиница еще не работает? Когда откроется, что слышно?

Зображення користувача Гость.

Уже работает)

Уже работает)

Зображення користувача Олексій.

Мені більш близький

Мені більш близький автентичний (оригінальний) вигляд Синявського млина. Може тому що всі моі сорок років я бачив його саме таким, а може тому що  в 1904 році цей млин розбудовувався під керівництвом та за безпосередньоі участі саме мого прапрадіда Євменія (Євгенія?) Баранчея, який працював крупятником на цьому млині до 30 років минулого століття. І який, з розповідей моєі бабусі, будував водяні млини по всій Киівській області. Все це розповідала мені моя бабуся ( онучка діда Баранчея) жителька села Синява - Редько (уроджена Бранчеева) Галина Федірівна, якій зараз виповнилось 91 рік.

Прохання організаторам сайту, допоможіть або підскажіть як більше дізнатися  інформаціі про діда Баранчея?

З повагою, Олексій. Киів.