Топ-10 Україна Інкогніта. Вірменські храми України

Вірмени залишили вагомий спадок в історії України та її архітектурі. Їхні храми ще й досі заворожують своєю таємничістю та східним колоритом, тому варто виокремити їх в окрему категорію для нашого рейтингу. Але їх відносно мало, тому цей рейтинг буде своєрідним – ми не будемо розташовувати ці храми за місцями – зробіть це краще самі (кожен для себе). У наш список не потрапили деякі експонати із колекції вірменських храмів, але, на мою думку, серед дійсно вагомих, тут немає лише вірменської церкви із Чернівців – про неї немає інформації на нашому сайті, а ми, за традицією такі об’єкти залишаємо “на потім”. Отже! Без місць.

Ялта (Крим). Вірменська церква святої Ріпсіме. 1909-1917 рр.

Вірменія першою серед країн світу прийняла християнство, як державну релігію, й на подив багатьох пересічних українців, які усіх кавказців вважають мусульманами, вірмени є відданими вірянами Христа. А храми вони мають унікальні, подібні за архітектурними формами незалежно від віку побудови. Більшість вірменських храмів схожі на еталонні християнські будівлі Великої Вірменії зведені ще в 4-7 століттях, зокрема на кафедральний собор в Ечміадзіні. На церкву Святої Ріпсіме в тому ж Ечміадзіні схожа церква Святої Ріпсіме у Ялті.

Стаття про вірменську церкву у Ялті

Кам’янець-Подільський (Хмельницька область). Дзвіниця вірменського собору. 1565 р.

Стаття про дзвіницю, собор та церкву вірменів у Кам’янці-Подільському

Феодосія (Крим). Вірменська церква святого Георгія. 1385 р.

Ця памятка знаходиться в занедбаному стані, хоча колись і вважалась головною вірмено-католицькою церквою Георгієвського монастиря. Церква святого Георгія, збудована в 1385 році, складається з кількох частин: східної, середнього та західної, які були побудовані в різний час і зовні нагадує витягнутий прямокутник. Середня і західна частина були добудовані в 19 столітті. 

Стаття про Феодосію та церкву святого Георгія

Феодосія (Крим). Вірменська церква Архангелів Михаїла і Гавриїла. 1408 р.

Один з декількох вірменських храмів Феодосії – храм Архангелів Михаїла і Гавриїла, зведений у 1408 р. із бутового каменю, кути — з тесаного. Храм увінчано куполом на восьмигранному барабані. Декорована різьбленням шестигранна дзвіниця розташована з північного боку церкви. У 1967-70 рр.відбувались реставраційні роботи по відновленню храму, були замінені вікна та двері,черепичне покриття даху, зароблені щілини.

Стаття про Феодосію та церкву Михаїла і Гавриіла

Бережани (Тернопільська область). Вірменська церква святого Георгія. 1746 р.

1746 року з дозволу нового власника Бережан Августа Олександра Чарторийського розпочинається будівництво нового мурованого вірменського храму. Церкву вірмени будували своїм коштом, адже проблем з грошами не було: вірмені здавен були відмінними купцями, золотарями, лимарями. У 1746 році новозбудований храм освятили під титулом Святого Георгія, а основний вівтар присвятили Непорочному Зачаттю Діви Марії. 

Стаття про вулицю Вірменську у Бережанах та вірменський храм

Язловець (Тернопільська область, Бучацький район). Вірменська церква святого Миколая. 1551 р.

Ще у XV столітті Язловець став значним торгівельним містечком. Деякі історики навіть пишуть про його конкуренцію зі Львовом. Розвитку торгівлі сприяли вірменські купці, які переселилися до Язловця з багатьох куточків старого світу: Криму, Молдавії, Малої Азії та самої Вірменії. У 1551 році вірмени збудували у центральній части Язловця свою церкву, яка дійшла до нашого часу. До 1810 року Миколаївська церква належала вірменам, після чого її передали у користування греко-католицькій громаді. У першій половині XVII століття до південного фасаду прибудували чотирьохярусну оборонну дзвіницю. 

Стаття про Язловець та його храми

Керч (Крим). Вірменська церква Рештакапетац (святих Архангелів). 1857 р.

Цей храм був збудований у 1857 році й функціонував до 1928-го, доки його не закрили більшовицькі атеїсти. Тривалий час тут була школа-інтернат, потім кінотеатр “Пионер”. У 90-ті роки минулого століття храм передано вірменській громаді.

Стаття про Керч та архітектуру міста

Івано-Франківськ. Вірменська церква Непорочного Зачаття Діви Марії (нині православний Покровський собор). 1743-1763 рр.

Відразу після заснування Станіславова у місті Потоцьких з’явилися дві конкуруючі громади торгівців і ремісників – євреї та вірмени. Історія будівлі, про яку я хочу розповісти, пов’язана з обома цими громадами. Отже у 1663 році, через рік після заснування міста, вірмени збудували свій перший храм. Він був дерев’яним і простояв майже сто років.

Стаття про вірменську церкву у Івано-Франківську

Білгород-Дністровськй (Одеська область). Вірменська церква Сурб Аствацацін. 1385 р.

Розташована вірменська церква на розі вулиць Кутузова (Кутузова, 1) та Леона Попова (остання виходить до фортеці, тут стоїть і грецька церква). Навколо храму Сурб Аствацацін решітчаста огорожа, й пройти на територію можна лише тоді, коли працюють археологи (і якщо вони дозволять).

Стаття про вірменську церкву у Білгороді-Дністровському

Львів. Вірменський собор Успіння Богородиці. 1363-1370 рр.

Похмура таємничість вірменського собору Успіня Пресвятої Богородиці захоплює і дивує більшість відвідувачів. Ніби і християнський храм, а наче із якогось фентезі. Таке враження створюють в першу чергу яскраві кольори розписів, карти зоряного неба (химерний такий планетарій), східні барокові орнаментальні мотиви (хоча на сході бароко і не було). Розписи, на яких біблійні події представляються знову ж таки сюжетами із якихось «Хронік Амбера», вражаючі: уявіть собі похоронну процесію – шестеро монахів несе труну якогось праведника, всі дивляться кудись уперед (або під ноги), й лише один, темним поглядом пронизав тебе до самих… Або напівголий чоловік, в шкіряній пов’язці на стегнах (ймовірно Іван Предтеча), без голови… замість голови яскравим світлом палає зірка, а голову тримає чоловік з німбом, що стоїть поруч (голова теж з німбом). Це треба бачити.

Стаття пр вірменський собор у Львові