Маршрут вихідного дня: До самого півдня. Київ – Вилкове

Влітку завжди хочеться на південь, на сонячний пляж до морських хвиль. Але ж зовсім не обов’язково їхати до моря без зупинок, адже дорогою можна побачити багато цікавого. Ми пропонуємо маршрут на самий крайній південь України, до берегів Дунаю, до міста, яке називають “Українською Венецією” – до Вилково. Ну а звідси вже до моря близесенько. Отже поїхали. Але зазначимо, що населені пункти та туристичні об’єкти, які варто відвідати, подаються рекомендаційно. Час і період відвідання обираєте самі, адже ми прекрасно розуміємо, що влітку спекотно і хочеться до води. До Одеси дорога прекрасна, далі дві сотні кілометрів розбитого шляху.

Маршрут: Київ – Біла Церква – зоопарк “Золотий фазан” – Умань – Криве Озеро – Нерубайське – Білгород-Дністровський – Шабо – Приморське – Вилкове

Загальний кілометраж в один бік – близько 700 км

Біла Церква. До цього міста від Києва близько 80 км. В місті розташована маса пам’яток архітектури та туристичних об’єктів. Окрасою Білої Церкви є дендропарк “Олександрія” – найбільший, найстаріший та найбагатший за колекцією рослин в Україні. Місто має розвинуту туристичну інфраструктуру, зокрема багато закладів харчування із якісною смачною кухнею.

 

Вишківське. Зоопарк “Золотий фазан”. Від Білої Церкви сюди 53 км. Настійно радимо відвідати цей прекрасний заклад. Подібну колекцію тварин та ставлення до них зустрінеш далеко не в кожному зоопарку України.

 

Умань. Від попередньої зупинки 84 км. Місто славиться своїм дендропарком “Софієвкою”, який разом із “Олександрією” можна вважати найкращими в Україні. Крім того в Умані дуже багато пам’яток архітектури, які об’єднані в історико-архітектурний заповідник “Стара Умань”.

 

Дмирушки. Від Умані сюди 10 км. Головною пам’яткою сучасних Дмитрушок є церква Петра і Павла – фактично сестра-близнючка церкви у сусідній Родниківці. Її звели у стилі модерну на початку 20 століття. Раніше на її місці стояв дерев’яний храм зведений у 1845 році на місці ще старішого.

 

Родниківка. Від Умані до цього села 7 км. Головною пам’яткою села є церква Святої Параскеви – красивий, хоч і типовий для початку 20 століття храм, зведений у «цегляному» стилі (один із різновидів модерну) на місці дерев’яної церкви.

 

Криве Озеро. Від Умані сюди 100 км. Селище має багату й напрочуд цікаву історію, виявляється, що до його існування приклали руку запорізькі козаки, поляки, російські чиновники, євреї (куди ж без них) і, навіть бойки (є такий український етнос). Вселищі збереглося немало старовинних будівель, зокрема дві православні церкви (обох наших патріархатів) та римо-католицький костьол…

 

Нерубайське. До цього села від Кривого Озера близько 170 км. В селі розташовані катакомби із цікавим меморіалом та музеєм, а ще – цікава церква – зрілий класицизм із черепашнику, огорнутий в південний колорит.

 

Білгород-Дністровський. Сюди від Нерубайського 88 км. Це стародавнє місто повинен відвідати кожен. Величезна фортеця, маса пам’яток архітектури та археології у синтезі із Дністровським лиманом здивують кожного туриста.

 

Шабо. 10 км від Білгорода-Дністровського. Село, розташоване на березі лиману, відоме своїми винами та коньяками, які виробляються на підприємстві із надсучасним обладнанням. На винзавод проводять екскурсії із дегустацією. Не пожалкуєте.

 

Приморське. Від Шабо сюди 125 км. Нарешті ми дісталися справжнього моря. Але й крім моря у селі є на що глянути – це храм старообрядців – церква Казанської Божої Матері, збудована за принципом храма-корабля.

 

Вилкове. 16 км від Приморського. Вилкове – це ілюстрація до трудового подвигу. Не заради медальки чи перемоги у соцзмаганні, а заради життя. Не придуманого радянським режимом (хоч звичайно не всі подвиги й тоді були придуманими), а справжнього, такого, який і нині можна побачити і помацати. Титанічна праця тисяч втікачів-старовірів підняла це місто над водами дунайської заплави. І нехай це ніяка не Венеція («Українською Венецією» називають містечко в туристичних фірмах), нехай немає тут надзвичайних пам’яток архітектури, але ж і не смердить, як на вулицях італійського чуда в період асенізації…

 

Відвідати туристичні об’єкти можна як на шляху на південь, так і на зворотньому – плануйте самі. Не радимо намагатись оглянути все за один день. Краще заночувати у Одесі, або біля неї. А можна ще потратити деньок на прогулянки по “Приморській Перлині”.

45.520469, 29.618626 Дивитись на мапі Google Maps