Головна > Блог > Моделів. Церква святого Лаврентія 1782 року

Моделів. Церква святого Лаврентія 1782 року

Поліське село Моделів лежить на березі маленької річечки Драниця, без малого в 30 км від нинішньої кордону Київської області. Але, історично,  навколишні землі відносяться саме до Київщині – раніше тут простягався Радомишльський повіт Київської губернії. Зараз населення Моделева – менше 400 осіб.  Так було не завжди – в 1865 році жителів було більше 600 …


      Історичних відомостей про село дуже мало. Основним джерелом даних служить книга Л. Похилевича “Сказания о населенных местностях Киевской губернии”, що побачила світ у 1865 році. Там сказано: “Моделев, село в 4-х верстах от Горбулева, на той же равнине. Жителей обоего пола православных 575, римских католиков 32. В 1783 году было только 250 в 32 домах.. Тогда Моделев принадлежал Феликсу Потоцкому, ловчему овруцкому, родному брату Максимилиана (Потоцького-авт.) . Ныне Моделев принадлежит к Чайковскому имению г. Михаловского.”… 

      Моделів завжди знаходився ніби в тіні сусіднього Горбулеві. У 1917-20 роках жителі села брали участь у збройній боротьбі проти більшовиків, яку очолили дяк горбулівської церкви Тимофій Соколовський та його діти. Кілька років народна армія чинила опір російської окупації ….
     У центрі Моделева, на пагорбі біля Розвилка доріг підноситься  красивий і незвичайний дерев’яний храм. Це церква святого Лаврентія , нині Дмитрівська, побудована у 1782 році. Вона відноситься  до рідкісного в цих краях типу  хрещатих, п’ятизрубних  однокупольних храмів. Всі зруби прямокутні. До західного зрубу примикає мініатюрний тамбур, біля  вівтарного зрубу є невисока прибудова. З середохрестя виростає масивний світловий восьмерик. За допомогою простого залому він переходить в значно менший восьмерик главки. Цей верхній восьмерик увінчаний не куполом, як зазвичай, а пласким  шатровим покриттям. Мабуть – для простоти. Той же Л. Похилевич пише: Церковь первоначально построена в 1782 году во имя мученика архидиакона Лаврентия, и считалась приписанной к Горбулевской. В начале текущего столетия она переименована во имя великомученика  Димитрия и сделана самостоятельной приходской. В 1851 году она починена и покрыта железом По штатам причислена к 7-му класу;  Воссоединена к православию в 1839 году.” Широкі вікна і фронтони бічних зрубів, горизонтальна шалівка нижнього ярусу, мабуть, являються результатом одного з ремонтів 2-ї половини 19 століття. Тоді ж, ймовірно, з’явилися двоє бічних входів в храм. Але, восьмерики купола і тамбур головного входу зберегли історичну вертикальну шалівку, характерну для 18 століття. Двері головного входу шестигранні, що говорить про їх давність.. Моделівська церква не залишила байдужим автора сайту “Наша парафія” священика Андрія Власенка. Ось його рядки:  “Відомостей про церкву дуже мало. Навіть її настоятель не зміг (або не схотів) пролити світло ані на минуле церкви, ані на нюанси її будівництва. Всередині ми також не побували ….  А один зовнішній огляд перебудованої церкви- то лишень гіпотеза на гіпотезі. Чимось моделевський храм нагадав наддніпрянську красуню із Сухолісів, але тільки нагадав…  І все ж у нас не має сумнівів: це вісімнадцяте століття. Надзвичайно рідкісна присвята церкви святому мученикові архидиякону Лаврентію (ІІІ ст.) натякає на ім’я ктитора храму – такого собі Лавріна із панського роду. Але знову ж таки – це тільки наші припущення…Елегантна дзвіниця, дитя 20  ст., наче спустилася з Карпатських гір- здаля ну чисто копиця із сіном. Зблизька- майже український модерн.  Покидати церковне подвір’я не хочеться. Яке прекрасне місце віддано храмові – на ледь помітному узвишші сільського роздоріжжя. …”. ( http://www.parafia.org.ua ).

 

      Дійсно – присвята  римському святому Лаврентію , ранньо-християнському мученику 3 ст. н.є, дуже рідкісна і незвична. В Україні є декілька костелів святого Лаврентія, але про православні церкви цього святого я не чув. Вірогідно, церква в Горбулеві була збудована, саме як греко-католицька. Тільки 1839 року вона стала православною. Моделівській храм гармонічний у своїй простоті. Він не мав  глобальних  переробок, як більшість церков тієї давньої епохи. До нього не встигли прибудувати  єпархіальну дзвіницю  та позолотити  верхи … Поруч розташована  проста дзвіничка , побудована вже в 20 столітті. Вона має шатрове завершення і більше схожа  на башточку козацького дозору .. Церква в Моделеві – єдиний вцілілий храм 18 століття в Радомишльському районі, пам’ятка місцевого значення №128. Хоча, на думку автора цієї книги, Дмитрівська церква цілком заслуговує на статус пам’ятки архітектури національного значення …

Автор фото і текста – архітектор Іван Биков ( частина книги “Архітектурні скарби Київщини та околиць”)


 Моделів Радомишльського р-ну. Дмитрівська ( раніше – Лаврентіївська) церква. 1782 р. 

По дорозі на Моделів. Поліська річка Здрівля – притока Ірши…