Лиман (Золокари)

Лиман – село-побратим Приморського, хоча, на мою думку, правильніше було б казати – Золокари – село-побратим Шаганів, адже назви Лиман і Приморське з’явилися лише у 1945 році. Така вже була забаганка радянської влади – знищити татарські назви. Історія Лимана майже ідентична історії Приморського. Хоча…

Лиман розташований на березі лиману, чи то озера Сасик (інша назва Кундук). До моря від села п’ять км (так само, до речі, як і до Приморського). Поряд із селом, на морі, розташована курортна зона «Катранка» – купа совдепівських баз відпочинку, розбавлених трохи більш сучасними. Затока із дерев’яною кладкою, та сама піщана коса-пляж – все як у Приморському. Щоб я не повторювався, раджу перечитати попередній пост.

Поселення виникло у 1809-1812 рр. на місці невеличкого татарського аулу (чи то кишлак) Буюк Золокари. Назву залишили татарську – Золокари. Населяли село майже виключно українці, хоча у були і євреї – у 1827 році їх було 4, а на початку ХХ століття в Золокарах мешкало 15 єврейських сімей.

Документальні відомості про населення Золокар розпочинаються із 1827 року. Тоді у селі мешкало 325 українців і 4 єврея. В поселенні тоді було 30 будинків із лози, обмазаних глиною, 41 землянка, 2 вітряки та шинок (недаремно ж тут євреї жили).

Головною відмінністю Золокар від Шаганів є те, що перший храм з’явився тут ще у 1818-му році – собор Різдва Пречистої Діви (отак називають там, хоча зрозуміло що це Богородиці). У 1830 та 1861 церква перебудовувалася, а на початку ХХ століття було зведено новий собор. Великий храм, схожий на церкву у Шаганах, постав у 1914 році. Значні розміри, незвичний стиль, прекрасно декорована дзвіниця, чимось схожа на П’ятницьку церкву у Львові (в першу чергу чотирма декоративними баньками) – ну чому ж про таку прекрасну пам’ятку в Інтернеті інформації майже немає?

Іще раз хочу наголосити – значну частину інформації про історію села ви можете «продублювати» із статті про сусіднє село Приморське (Шагани).

Текст та фото Романа Маленкова


0.000000, 0.000000 Дивитись на мапі Google Maps