Скала-над-Збручем. Частина 1.

Сучасна назва означеного в заголовку міста - Скала-Подільська. Попри поширену в інтернеті фразу це не місто привидів (себто ні Каспера, ні песиголовців тут немає) - Скала живе зараз повноцінним життям подільського містечка за плечима якого вже 800 років кривавої української історії, а попереду ще стільки ж...сподіваємось більш мирної)

Стареньким радянським мостиком, одна половина якого знаходиться в стані "вічного ремонту" дістаюсь до міста. Призначеня цього мосту взагалі не зрозуміле, адже місцевість навколо рівнинна, а залізниця над якою його збудовано не відзначається інтенсивністю руху. З моста відкривається карколомний вид на величезний кар'єр (щось схоже на індустріальні пейзажі східної України). Інший кар'єр опоясує місто з півдня, його можна побачити їдучи до Камянця-Подільського.


індустріальний пейзаж

Кар'єр при виїзді з міста

Місто, що потопає в зелені каштанів та викидах заводів по виробництву асфальту та щебеню. Заснування міста на думку місцевих краєзнавців відноситься до першої половини 13 століття, зокрема такі дані повідомляє закордонне видання Skala Benevolent Society, New York and Tel Aviv, 1978(також це вказано в "Тернопільському енциклопедичному словнику", том 3, сторінка 269). Звичайно жодної пам'ятки тих часів в місті не залишилось, але подивитися є на що...

Почнемо з непримітного хреста на автобусній зупинці, яку місцеві називають "Стара Скала" - тобто так само як і один з "мікрорайонів" міста (а всього їх кілька: військове містечко, центр, стара Скала і мініатюрний аналог львівського Підзамча). Поверенемось до хреста на місці якого стояла стара церква - він вдала відправна точка для подальшого заглиблення в нетрі історії Скали...

Фортеця

 

Далі по курсу фортеця відома з ХІV століття. У 1395 р. Вітовт (Вітаутас), князь литовський, відібрав у Федора Коріатовича ряд міст, в тому числі і Скалу. Після його смерті місто належало польському королівству, а замок у 1515 р. король віддав у прижиттєву власність Камянецькому старості Станіславу Лянцкоронському. Замок був охоронцем і символом міста, навіть на міській печатці з 1531 р. є його стиліоване зображення. Фасад фортеці було зведено Адамом Тарло у 18 столітті.

Сучасний комплекс фортеці складається з палацу (точніше його фасаду та решток внутрішніх стін), залишків оборонних мурів та підземелля, яке колись використовувалось як склад овочеконсервного заводу. На стінах фортеці окрім залишків штукатурки зберігаються вічні пам’ятники сучасній епосі штибу «тут був Вася» і «Я люблю тебе. Андрій» і тому подібне…Окремо варто згадати про вежу, яку називають пороховою – на сучасному етапі це єдина споруда, що переживає бодай часткову реставрацію…

 А тепер знову про давню історію Скали: існує легенда згідно якої галицько-волинський князь (згодом король) Данило Романович (більш відомий як Галицький, він же Король Данило, він же rex rysi) має стосунок до місцевого джерела Королівка. Часто відвідувачі Скали помилково вважають цим джерелом бетонну конструкцію, що знаходиться на повороті дороги до фортеці. Справжнє джерело знаходиться вулицею вище і звідти вода трубопроводом подається до облюбованого туристами місця…)))

Цікавою пам'яткою архітектури є Миколаївська церква будівництво якої завершилося наприкінці ХІХ століття, проте відома вона в основному тим, що тут видатний історик, керівник Центральної ради Михайло Грушевський одружився з Марією Вояківською - родичкою місцевого греко-католицького пароха о. Левицького. Зараз церква православна, а місцеві греко-католики тимчасово здійснюють відправи у католицькому костелі Успіння.

Фото з колекції: Serhiy Gumennyi

  • Датування приблизного часу заснуванння Скали наводиться за  "Тернопільський енциклопедичний словник", том 3, сторінка 269 

 

  • Місто отримало магдебургзьке право у 1443 р. 
  • Skala Monument in Holon, Israel  (Монумент загиблим скала-подільчанам в Ізраїлі)


Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Гость.

ніякої писемної згадки про

ніякої писемної згадки про Скалу датованої 1210 роком  немає :) перша писемна згадка повязана з діяльністю князів Коріятовичів на Поділлі: "«И князь великыи Витовт дасть королю (Ягайлу) у двадцати тисячах копах грошеи Каменець город, Смотрич а Скалу, Черленый город (Червоноград), а на иных городех подольских свои старосты посажал: на Брясловли, на Соколцы, на Веницы»"  1394 рік

Зображення користувача serhiyist.

Не так радикально шановний)

Не так радикально шановний) WinkДавайте все ж прислухаємося до думки висловленої в довідковому виданні (сторінку якого тут викладено спеціально для Вас) Звичайно ми можемо говорити про певну умовність цієї дати - на істину в останній інстанції не претендуємо!!!

 проте саме на 1210 вказує офіційний сайт містечка: http://skala-podilska.at.ua/ (http://skala-podilska.at.ua/index/istorija/0-16)  а у компетентності місцевих краєзнавців сумніватися не доводиться. Врешті українська історична наука повна умовностей, що вже там говоритити навіть дату заснування Києва свого часу було визначено "для галочки".

 

Зображення користувача Гость.

Шановний Гість - можливо я

Шановний Гість - можливо я вас здивую але така згадка є. Офіційне видання Тернопільський енциклопедичний словник дає саме дату 1210 р. ''Згадується Скала у письмових документах з 1210 року.''- стверджує місцевий краєзнавець М. Косач. "Miejskie wieś Skała Podolska został założony 28 marca 1210. " - стверджує ресурс http://youa.travel/pl/99/Ska%C5%82a_Podolska.html

Врешті увімкніть логіку...Якщо у 1394 р. це містечко вже "кодувалось" у розпорядженнях князів ВКЛ то воно мало мати значний економічний потенціал, а отже не було щойно засноване!!!

Зображення користувача Гость.

Не буду сперечатись з

Не буду сперечатись з шановними панами, а тільки надам такий от короткий діалог вчителя історії зі Скали, яка до того ж веде блог з історії містечка (http://skalaugcc.at.ua/blog/):


«офіційна» згадка – 1210 рік – ніде і ніякими джерелами не підтверджена ---- тобто, як нема джерел? звідки ж тоді дата?

Вибачте, що не відповіла зразу. На це запитання я шукаю відповідь вже давно. Майже дослівно я запитала істориків, які приїжджали до Скали в серпні ц.р. й проводили конференцію "Фортеці на Борщівщині" ( заповідник "Замки Тернопілля" ). М.П.Сохацький (директор Борщівського музею) пояснив так. За радянських часів був у Надзбручанській правді журналіст Микола Вировий, великий патріот Скали. В серії статей про Скалу у 1965 р. він й подав цю дату. Ніхто сильно її не перевіяв, не було кому, тобто серйозних істориків, які б заперечили. А 2010 р. тодішній голова сел. ради вирішив собі відсвяткувати. Я б сказала, що це є відлуння радянської історії, якщо немає дати, то придумаємо.

 

... і до речі, панове, я ніде не казав про заснування містечка, а тільки про першу письмову згадку

Зображення користувача Гость.

А де у статті ви взяли у

А де у статті ви взяли у статті слово "згадка"? бачу тут лише повідомлення про приблизний час заснування.

Цікаво але ця сама вчителька, на блог якої ви вказуєте, є авторкою брошури виданої в Борщівському бізнес центрі де вказано саме злополучний 1210 р. Відчуваю себе обдуреною.