Верхівня

Село Верхівня розташовне на північний схід від Ружина. Центр сільської ради. Кількість населення – близько 1 тисячі осіб. Вперше у письмових документах зустрічається під 1600 роком. Село відоме тим, що тут у маєтку місцевих поміщиків Ганських кілька років прожив Оноре де Бальзак.

Палац Ганських.

Історія одруження всесвітньовідомого письменника із багатою польською графинею Евеліною Ганською досить цікава і драматична. Але щоб розповісти її ми вирушаємо у село Верхівня, що розташоване за 30 кілометрів від Бердичева у Ружинському районі.

У Верхівні стоїть палац Евеліни Ганської, який збудував у 1780-х роках відомий архітектор Блеріо. У ньому кілька років прожив Оноре де Бальзак.

Історія дружби Бальзака і Ганської почалася з листування. Вражена талантом письменника Евеліна написала йому два листи за підписом Іноземка. Другий лист приголомшив Бальзака.

“Маленький Лувр”. Таким побачив маєток Бальзак

Третій лист Евеліна вже підписала справжнім своїм ім’ям. Після цього почалося листування яке тривало понад 16 років. Оноре завалював Евеліну листами, в яких неодноразово освічувався у палкому коханні.

Евеліна була одружена з дуже заможним польським магнатом Вацлавом Ганським, що був старшим на 22 роки. Вона народила йому семеро дітей. Хоча вижила лише одна донька. Красуня нудилася в своєму розкішному палаці й мріяла про щось більше. Перша зустріч Ганської із Бальзаком відбулася 1833 року у Швейцарії. Під час другої зустрічі вони домовились, що по смерті старого Ганського одружаться.

З тих пір Оноре жив коханням до Евеліни. Він працював по 15 годин на день, підтримуючи свої сили величезною кількістю чорної кави, але незважаючи на працю письменник був у глибокій борговій ямі. Весь час він нібито думав про Ганську. Нібито – тому що відомі численні випадки коли Бальзак Ганській зраджував.

Флігелі палацу.

У 1842 році помер старий Ганський. Евеліна стала вільною. Багатюща вдова – ось ідеальна дружина для Бальзака. Але Евеліна тривалий час відмовляла письменнику. Хоча вони зустрічались і навіть мали дитину, яка, на жаль, народилася мертвою.

1847 року Бальзак приїхав у Верхівню. Свою подорож він описав у «Листі про Київ». В цьому творі дісталось і російським дорогам, і п’яницям-селянам, і, особливо, євреям. Маєток Ганських Бальзаку дуже сподобався. Але Евеліна знову відмовила Оноре.

Ні з чим Бальзак повернувся до Парижа. Тут його здоров’я сильно похитнулося. 1848 року письменник вже дуже хворий знову приїхав у Верхівню, де прожив до березня 1850 року.

Ліпнина у палаці

У палаці для Бальзака були створені суперумови. Так розкішно він ніколи не жив. Кімнати палацу ще й досі пам’ятають великого письменника. Пам’ятає його і затишний парк, яким хворий Бальзак прогулювався із спеціальною паличкою.

У березні 1850 року Оноре де Бальзак та Евеліна Ганська все ж таки одружились. Після цього письменник прожив лише п’ять місяців.

У колишньому палаці Ганських нині розташований технікум. Він у непоганому стані підтримує парк маєтку, в якому збереглася Бальзаківська криниця.

Експозиції музею Бальзака

Капличка, що збереглася у парку, тривалий час служила родовою усипальнею Ганських. Зараз у ній православна церква.

Також у маєтку збереглися два старовинних флігелі в одному з яких мешкав управляючий маєтком, а в іншому була графська кухня. Кажуть від флігеля-кухні до палацу колись вів підземний хід, яким слуги діставляли страви прямо до їдальні. Зараз у приміщенні їдальні бібліотека технікума. Про те, що бібліотека колись була панською їдальнею нагадують колони та розкішна ліпнина. А приміщення, де колись проходили веселі бали – нині актовий зал. Але незважаючи на усі переміни Верхівнянський маєток все-рівно виглядає дуже ефектно. Сподіваємось, що маленький лувр дочекається достойної реставрації і дійсно стане схожим на свого старшого французького колегу.

Текст Романа Маленкова та Олега Години. Фото Романа Маленкова

Верхівня на малюнках Наполеона Орди

 
 

Каплиця Ганських.

 

Інші об’єкти Верхівні.

Якщо ви думаєте, що маєток Ганських, це усе, чим вас може здивувати Верхівня – ви дуже помиляєтесь. І мало хто із туристів бачить усі цікавинки цього красивенного села. А тут ще є водяний млин, земська школа та елеватор Ганських. Далі фотозвіт Романа Маленкова.

Водяний млин 1900 року.

Комплекс земської школи. Початок 20 ст.

Зерносховище 1913 року, збудоване Ганськими.

 

49.801212, 29.316124 Дивитись на мапі Google Maps