Козацьке. Неймовірний маєток Трубецького

Отаке ось відкриття, від якого хочеться радіти і плакати. Неймовірний маєток, із високими мурами, терасами, містками, баштами, що здіймаються над Дніпром, а з під мурів течуть водоспади… І чому ж все в такому жахливому і ганебному стані? Варвари, які ж варвари, нічого не бережуть, все руйнують, крадуть… Радує те, що виноробне господарство, яке колись заснував князь Трубецький, колишній власник маєтку у Козацькому, обіцяє відновити всю цю красу. І це буде справжня бомба – тисячі курортників ломануться сюди, що б побачити загублений у степах замок.

 

Ось як пише про Козацьке, та про його маєток, Вікіпедія:

За архівними даними, Козацьке було засновано 9 червня 1782 р., як володіння Івана Андрійовича Остермана і охоплювало територію близько 164 км². Назва населеного пункту походить від дніпровського рукава Козак, на якому лежить село. Вперше згадується у «Великому кресленні» 1672 р.

На трасі — кам’яний міст Катерининського тракту та пам’ятник Богдану Хмельницькому. На території села збереглися руїни палацу князя П. М.Трубецького 1884 р.

Станом на 1886 рік у селі, центрі Козацької волості Херсонського повіту Херсонської губернії, мешкало 537 осіб, налічувалось 97 дворів, лавка. За 3 версти — 2 рибних заводи. За 5 верст — 2 рибних заводи. За 7 верст — рибний завод. За 9 верст — поштова станція, рибний завод, земська станція.

 

 

 

 

 

Маєток князя П. М.Трубецького споруджений на межі XIX-ХХ ст. у стилі французького ренесансу.

Головною дорогою до садиби був Дніпро, тому парадний фаУ 1896 р. в маєтках «Козацьке» та «Долматове» було закладено виноградники, що належали родині князя Трубецького. Через два роки площа обох виноградників досягла майже 200 десятин чистої культури (без площі доріг).

Виноградники в маєтку «Козацьке» розташовувалися на лесовому ґрунті з домішками чорнозему та значним вмістом заліза.сад та центральні ворота були направлені до річки. На території садиби знаходився великий кінний завод та численні виноградники закладені в 1896 р. за порадою князя Лева Сергійовича Голіцина.

До наших днів збереглися руїни палацу, огорожа, господарські будівлі, льохи, місток, склад та флігель в стилі псевдоготики.

У 2008 р. прийнято рішення відновити маєток в первинному вигляді.

Від Дніпра маєток виглядав, та і нині виглядає справжнім замком. Мури які прикрашають комплекс та закріплюють схил, піднімаються від води терасами. у верхніх мурах облаштовано кілька брам, а по кутах є башти, причому одна ще повністю ціла. І ще одна неймовірна атракція – струмки, що течуть з-під мурів – купа маленьких водоспадів підкреслюють велич маєтку-замку.

А ще у Козацькому є водонапірна башта, зведена в стилі оборонної архітектури. Багато дослідників вважають, що її князь Трубецький збудував на підмурках (можливо на нижньому ярусі) справжньої оборонної башти, зведеної ще Великим князем литовським Вітовтом.

 

Текст із Вікіпедії, фото Романа Маленкова.

Значно більше фото у галереї

46.783312, 33.343506 Дивитись на мапі Google Maps