Топ-10 Україна Інкогніта. Замки

Замки – чи не найцікавіші об’єкти, з тих, які залишила Україні бурхлива історія. Їх більше сотні, але в стані, коли вони дійсно відповідають стереотипу замку, залишилось небагато. Інформація про переважну більшість замків та фортець України є на нашому сайті, і нам було з чого вибирати.

Рейтинг, звичайно, суб’єктивний. Нами не розглядались: фортифікації, створені у 19-20 століттях; оборонні монастирі (для них буде інший рейтинг). Також в рейтинг не ввійшли об’єкти, які настільки зруйновані, що без реконструйованого зображення важко вгадати, якими вони коись були – якщо збереглася лише одна чи дві башти, фрагменти стін і т.д. – не зрозуміло яким чином їх порівнювати із збереженими об’єктами. Для руїн замків та фортець варто зробити окремий рейтинг.

Після першої десятки ми подаємо десять “запасних” об’єктів. Рейтинг починаємо з десятого місця. Отже:

10. Дубно (Рівненська область). Замок

А от чому саме його вирішив використати у своїй повісті Гоголь – невідомо. У Дубно він ніколи не бував і замок на власні очі не бачив. Кажуть, що про цей замок йому детально розповів один із друзів, зокрема Гоголя зацікавили замкові підземелля, які, можливо, й відіграли головну роль у виборі твердині Гоголем для свого відомого твору.

Читайте про замок у Дубно

9. Старе Село (Львівська область, Пустомитівський район)

Над замком пролітають літаки, поряд проносяться пасажирські потяги, наповнені лижами, лижниками й просто туристами, із гуркотом повзуть товарняки. Але заповзятий Мальчиш-Кибальчиш стоїть, як дядько при дорозі. Бачив він і гірші часи, але якось вистояв, можливо, вистоїть і нині, й, витримуючи двиготіння землі від коліс залізничних монстрів, достоїть до реставрації, яку задумали вже давно. І не з боку держави (від неї дочекаєшся). Допомога повинна прийти із приватних рук, адже замок передано в концесію на 49 років якомусь ТОВ.

Читайте про Старе Село

8. Жовква (Львівська область)

Замок стоїть у південно-західній частині колишньої фортеці. Це прямокутна в плані будівля з чотирма великими наріжними баштами (щоправда південно-західна башта зруйнована) та великою надбрамною баштою. З внутрішнього боку до замкових мурів прибудовано чотири будівлі, які свого часу були житловими. Нині більша частина приміщень замку стоїть пусткою (типу на реконструкції). Фасадна частина замку починаючи від 2003 року зазнала косметичного ремонту, тому виглядає досить привабливо. А ось до замкового двору краще не заглядати (там працює важка техніка, можна потрапити під камаз).

Читайте про Жовкву

7. Свірж (Львівська область, Перемишлянський район)

Свірзький замок, що розташований на пагорбі з назвою Белз в оточенні ставків і боліт привертає увагу не лише мандрівників. Ще в радянські часи від став відомим об’єктом кінозйомок (тут знімався фінал Д’Артаняна і трьох мушкетерів), а Союз архітекторів у свій час його облюбував для будинку відпочинку.

Читайте про Свірж: тут і тут

6. Олесько (Львівська область, Буський район)

Понад шість століть минуло з того часу, як виник на високому пагорбі у Олеську замок. Сталося це у важкий період розпаду Київської Русі на окремі удільні князівства та захоплення її території зовнішніми ворогами. В 1223 році військо Чінгісхана розгромило об’єднані руські дружини на річці Калці. Ця подія символізувала завершення періоду могутності Київської держави. 

Читайте про Олесько

5. Луцьк. Замок Любарта

Луцький замок (XIV ст.) було побудовано на місці дерев’яних фортифікацій руських князів. Розпочав будівництво литовський князь Любарт (саме тому замок і носить його ім”я), а продовжували Вітольд і Свидригайло. Чи ненайяскравіший представник середньовічної оборонної архітекрури на території України колись складався з двох частин: Верхнього і Нижнього замку. Проте до наших днів від Нижнього замку практично нічого не залишилось, зате Верхній досить непогано зберігся. 

Читати про замок Любарта

4. Білгород-Дністровський. Аккерманська фортеця (Одеська область)

Достеменно невідомо, коли було закладено Білгород-Дністровську фортецю. Нині її засновниками більшість істориків вважають генуезців, що прийшли у Причорномор’я в ХІІІ столітті.


Читайте про Білгород-Дністровську фортецю

3. Мукачеве. Паланок (Закарпатська область)

Посеред широкої рівнини, якою є долина Латориці, в південно-західній частині Мукачевого одиноко височіє гора. Верхівку гори увінчують башти старовинного замку. Небагато в Україні пам’яток, подібних до цієї. Русини-українці, угорці, валахи, австрійці та інші народи протягом майже тисячі років історії фортеці проливали піт та кров у її могутніх стінах. Сотні штурмів та облог пережив Паланок. Безліч разів змінював він своїх власників. 

Читайте про Паланок

2. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область)

Отже, якщо вірити гіпотезі Пламеницької, укріплення на території Старої фортеці виникли у І столітті нашої ери, а поява перших мурованих фортифікацій – на початку ІІ століття, тобто в період Траянових війн. Оборонна система складалася з двох рівнів: зовнішнього та внутрішнього, а оборонні вежі могли нагадувати башти дакійських та римських фортець. 

Читайте про Кам’янець-Подільську фортецю

1. Хотин (Чернівецька область)

Це замок-кінозірка – головний середньовічний замок радянських фільмів. Ла Рошель, Торкілстон, Мот – чим він тільки не був у кіно, а от радянський суперекранізатор Бортко вирішив зробити його Дубенським замком, оскільки справжній Дубенський замок не настільки кіногенічний.

Читайте про Хотин

ЗАПАСНІ

Золочів (Львівська область)

Читайте про Золочівський замок

Збараж (Тернопільська область)

Читайте про Збаразький замок

Ужгород (Закарпатська область)

Читайте про Ужгородський замок

Підгірці (Львівська область, Бродівський район)

Читайте про Підгірці

Острог (Рівненська область)

Читайте про Острозький замок

Старокостянтинів (Хмельницька область)

Читайте про Старокостянтинів

Меджибіж (Хмельницька область, Летичівський район)

Фото з Вікіпедії

Фото звідси Сайт “Рукотворні дива України”

Скалат (Тернопільська область, Підволочиський район)

Читайте про Скалат

Невицьке (Закарпатська область, Ужгородський район)

Читайте про Невицький замок

Золотий Потік (Тернопільська область, Бучацький район)

Читайте про Золотий Потік