Home > Без категорії > Вари (Várі) – літописна Боржава.

Вари (Várі) – літописна Боржава.

Вари (Várі) – угорськомовне село на українсько-мадярському кордоні. З угорської «var» – місто, тож маємо в перекладі – Гóрод, Городенка, Городківка, Городок…

Град-Вара знаходиться на місці літописної «Боржави» – столиці останнього вільного князівства карпатських білих хорватів.

Для бажаючих просто почитати – є багата література в і-неті на запит «боржавське князівство». Рекомендуємо статтю Прохненка «Боржавське городище».

Для бажаючих побачити … проблеми(( – прикордонна смуга.

Добратися до боржавського городища нам не вдалося. Все що змогли – підійти до насаджень на березі річки Боржави, котра відокремлювала нас від «Городища».

І тут починається ідіосинкразія(((

В країнах, котрі бережуть свою ПАМ’ЯТЬ такі об’єкти знаходяться під охороною держави, з усіх боків до них ведуть вказівники. Візьміть хоча б Румунію з їхніми дакійськими городищами і «стоянками римських військ». А місцеві мешканці торгують сувенірами та пропонують регіональну кухню. У нас – жодного вказівника, та ще й місцеві дивляться на тебе як «Лєнін на буржуазію». А українську тут принципово не хочуть розуміти…

Про теперішню Вару.

Якщо хочете побачити типову провінційну архітектуру «королівства Угорщина» не перетинаючи кордону, то костел у Варі це те що Вам треба.

P.S. Недалеко від Славського на березі річки Опір, де відбувалися події, описані Франком в «Захарі Беркуті», є могила-кенотаф князя Святослава, сина Володимира Хрестителя.

З праці Леонтія Войтовича «Княжа доба: портрети еліти»:

«Близько 990 р. Святослав отримав Древлянське князівство. Втеча цього князя через Карпати, а також ім’я його сина Ян, дозволяють припускати, що його дружина могла бути донькою останнього Боржавського князя, який з допомогою такого союзу сподівався відстояти незалежність свого князівства. Загибель Святослава і боротьба за владу між синами Володимира Святославича позбавила останнього союзника це князівство карпатських хорватів і долини Боржави та Латориці були анексовані угорцями. Спадкоємець угорського престолу герцог Імре отримав титул duxexercіturregіs Руської марки. Здогадки ніби дружиною Святослава була дочка угорського короля Стефана I не підкріплені джерелами. …»