Озеряни

Якщо їдете з Кам’янця до Чорткова через Борщів, Озеряни вам не проминути. А якщо вже занесло вас сюди, то в Озерянах обов’язково треба зробити зупинку. Вони того варті. Озеряни – найцікавіше село на цьому маршруті. Тут є майже повний набір туриста: замок, неоготичний костел, церква. Костел, до речі, один з найбільших і найшикарніших сільських римо-католицьких храмів. А ось замку повезло трохи менше. Але все по-порядку.
Озеряны 
Вікіпедія стверджує, що поселення відоме ще з XII століття. У 1494 році його зруйнували татари. У 1565 році Озеряни вперше згадуються, як містечко. Назва, ймовірно, походить від карстових озер, яких в цьому печерному краї багато.


До середини XVIII століття містечко було частиною маєтків, що належали польському королю. У 1765 році Озеряни передали в аренду магнатам Жевуським. Невдовзі після першого поділу Польщі і анексією західноподільських земель Австрією містечко було остаточно продано Жевуським. У другій половині XIX століття Озеряни купує гетьман та канцлер великий литовський Леон Сапєга, син Адама Сапєгі, власника Більче-Золотого.


Хто побудував в Озерянах оборонний замок, невідомо. Архітектор-дослідник Ольга Пламеницька, яка оглядала замкову башту і робила її замери, дійшла висновку, що твердиня походить з XVII століття. Замкові стіни мають товщину 1 метр, а розміри прямокутної споруди становлять 10,3 на 7,3 метри. Руїни замку знайти дуже просто: вони знаходяться на головній вулиці в самому центрі села на перехресті з дорогою на Глибочок.


Власники Озерян Сапєгі залишили на пам’ять про себе справжній шедевр неоготики – костел Святої Анни. Його автором був архітектор зі Львова Адольф Кун. Храм було освячено у 1875 році. Його висота дозволяє бачити пам’ятку з будь-якого кінця села. Після Другої світової святиню перетворили на склад, а віруючим повернули у 1991 році.


По його архітектурним елементам можна легко вивчати основи готичної архітектури (не без допомоги лікбезу для Заратустри від nick_coll, звичайно).
Багатий на декор портал:


Готично оформлені вхідні двері і зовсім не готичні бабусі:


Елементи декору порталу: скульптура с табулою та герби Сапєгів – фундаторів храму:


Роздивимося скульптуру поближче:


Готичне стрілчасте вікно:
 

Скульптурні консолі на плечах арки:


Великі та маленькі ступінчасті бічні контрфорси:


В селі є також гарна греко-католицька церква Царя-Христа, зведена у 1937 році:


Костел видно звідусіль:
 

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                  [info]andy_babubudu
Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Rost.

ще один костел)))..1937 року

ще один костел)))..1937 року церква)) не добралась Радянська влада

Зображення користувача extern.

Ага, вона там з"явилась у

Ага, вона там з"явилась у 1939-му