Шоколадний будинок. Дитячий живопис у венеціанському спадку Могилевцева та Ніколаєва

Будинок, який кияни називають «шоколадним», розташований за адресою – вулиця Шовковична, 17/2. Це практично у центрі міста, на Липках. Збудував його багатий купець Семен Могилевцев для ділових зустрічей та прийому важливих гостей. Автором проекту та керівником будівельних робіт був відомий у Києві архітектор Володимир Ніколаєв Серед його робіт Трапезна церква Києво-Печерської Лаври, будинок Національної філармонії та ін. Будували будинок у 80-ті роки 19 століття, в період, коли Ніколаєв був головним архітектором Києва.

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадний будинок

Стиль будинку – венеціанський ренесанс. Хоча я не впевнений, що це архітектурно правильний термін, для будівлі кінця 19 століття. Будинок було прикрашено багатим зовнішнім декором і пофарбовано у різні відтінки кавових та шоколадних барв. Відповідно будинку прикріпилася назва – Шоколадний.

В процесі будівництва Ніколаєв розкрив маловідомі особливості свого таланту – він виступив дизайнером інтер’єру. Його робота виявилась практично бездоганною – оформлення та декор внутрішніх приміщень понад століття заворожував відвідувачів.

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Кімнати були виконані у різних стилях. Найбільша зала називалася Білою. Вона була виконана у стилі французького бароко. Інші кімнати були оформлені у стилях готики, ренесансу та модерну. Багатюща різноманітна ліпнина, розписи, картини, дзеркала й інші декоративні елементи надавали приміщенням величезної художньої цінності. Крім Білої зали тут були ще Руська, Візантійська та Мавританська кімнати.

В радянські часи Шоколадний будинок виконував функції палацу одружень. Кияни старшого покоління, пам’ятають, як престижно було задокументувати шлюб у цій прекрасній будівлі. Але у 1982 році було відкрито Центральний РАГС і Шоколадний будинок покинули майже напризволяще. Офіційно його підпорядкували міському Управлінню культури та мистецтв. Були виділені кошти на проведення реставраційних робіт та відкриття у будівлі шахово-шашечної секції Палацу піонерів.

Коштів виділяли мало (ну як завжди). Їх вистачило лише на проектні дослідження та незначний ремонт. Хоча як на мене, то будинок невеликий, а цінність його неабияка. Можна було б піднатужитись і відремонтувати.

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик

У 1986 році Шоколадний будинок передали Дитячій картинній галереї. Але за чотири роки так званого ремонту, його стан значно погіршився: потік дах, пообсипався  тиньк, потріскалися карнизи. Унікальні інтер’єри опинилися на межі зникнення. А 90-ті роки стали ще більш катастрофічними.

До 2010 року стояв Шоколадний будинок пусткою, доки нарешті в ньому не розмістили філію Київського Музею російського мистецтва – ту саму картинну галерею. Почався новий ремонт, будинок відкрили для відвідувачів.

Ще й досі приміщення перебувають в далеко не найкращому стані. Але подивитись є на що, адже частина інтер’єрів збереглись ще з кінця 19 століття. Крім того тут виставляються часто дуже цікаві художні твори юних майстрів живопису.

Текст та фото Романа Маленкова

Офіційно:

Вул. Шовковична, 17/2.
Музей працює з 11.00 до 17.00. Вихідні: понеділок та четвер.

Ціна квитків*:
–    дорослі – 5 грн;
–    діти до 16 років, студенти Академії образотворчого мистецтва та архітектури і пенсіонери – безкоштовно;
* ціна може змінюватись в період виставок (дорослі – 15 грн., діти – 5 грн.).

Телефони: (044) 253-31-60, 451-40-27

Шоколадный домик Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик Шоколадный домик

Шоколадный домик

Шоколадный домик Шоколадный домик

50.443274, 30.531543 Дивитись на мапі Google Maps