Українські медіа, у тому числі й «Україна Інкогніта», пильно відстежували епопею довкола скарбів кримських музеїв, які «зависли» в Нідерландах у 2014 р. після анексії півострова росіянами. Російські юристи і лобісти докладали величезних зусиль аби через суди добитися повернення давніх артефактів саме до Криму, а не до Києва. На останнє Москва витратила набагато більше грошей, ніж колекційна вартість експонатів, – власне до самих старожитностей росіянам було глибоко байдуже, а головний аспект був суто політичним. Адже повернення експонатів на захоплений ними півострів пропагандисти Кремля одразу ж показали би, як початок юридичного визнання Заходом анексії.
Лише у червні 2023 року Україна здобула історичну перемогу в міжнародному правовому полі: Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про повернення на Батьківщину 565 предметів з 4 кримських музеїв, що експонувалися в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. На батьківщину «кримське золото» повернулося щойно наприкінці минулого року, але його бачили поки що лише обрані.
Відтепер унікальні експонати може побачити кожен охочий. Як повідомляє офіційний сайт МКІП, 4 липня, у Скарбниці Національного музею історії України відбулось урочисте відкриття виставкового проекту «Скарби Криму. Повернення».
Виставка унікальних експонатів, відомих як «скіфське золото», запрацює завтра, 5 липня, за адресою Лаврська, 9.
«Радію, що вся колекція стає нарешті доступною для всіх українців – вже від завтра, з 5 липня. Запрошую всіх подивитися на наш видатний спадок. Бо справжні національні скарби – не те, що десь сховане чи привласнене. Це те, що доступне людям і збагачує розмаїттям навіть не одну державу, а цілий світ. Вірю: так само, як ці скарби, повернеться додому й Крим, щоб бути частиною вільного світу. І тоді скіфське золото повернеться вже до кримських музеїв», – зазначила Перша леді Олена Зеленська.
Експозиція фактично стане постійною у стінах Музею та триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова.
Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська підкреслила: «Перемога — це не миттєва подія і вона складається з великої кількості маленьких кроків, які по своєму важкі та складні. І ми сьогодні тут тому, що Україна здобула одну важливу перемогу. Те, як ці скарби повертались додому — це маленька модель того, як наша країна йде до перемоги. І один з найважливіших елементів на цьому шляху — це об’єднання зусиль багатьох людей заради спільної мети».
«Кримські скарби вдома. І це, без перебільшень, історична перемога України у боротьбі за культурну спадщину, яку століттями намагається вкрасти російська імперія. У різні періоди історії територію України населяли різні народи, які залишили по собі величезний спадок. Сьогодні ми усі маємо його зберігати та захищати. Це наша візія та наша мети», – сказав т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Передача артефактів, відомих як «скіфське золото», є логічним і справедливим завершенням тривалої судової тяганини за право власності між Україною та музеями, розташованими на підконтрольній росії території.