Home > News > В Одесі відкрилася виставка присвячена мистецтву давніх єврейських надгробків

В Одесі відкрилася виставка присвячена мистецтву давніх єврейських надгробків

Створений Одеським центром дослідження Голокосту музей геноциду «Територія пам’яті» – наймолодший в Україні. Він відкрив свої двері для відвідувачів щойно у травні цього року. Музей присвячений геноцидам ХХ-ХХІ століть: геноциду вірмен, Голодомору, Голокосту, геноциду ромського народу, та сучасному геноциду українців російськими загарбниками.

17 липня у пам’ять про знищену кривавою хвилею Голокосту культуру єврейських містечок України в музеї відкрилася виставка «Сатанів: загублений світ давнього єврейського цвинтаря», авторства члена команди ГО «Україна Інкогніта», краєзнавця та журналіста Дмитра Полюховича.

На виставці представлені зразки традиційного народного єврейського мистецтва на прикладі декору давніх надгробків-мацев з цвинтаря в Сатанові, що охоплюють період від середини XVII та до самого початку ХІХ століття.  Дмитро придумав і втілив у життя власну методику обробки світлин давнього різьблення по каменю, які він  називає «витинанками», та пояснює чому так:

«Мене завжди зачаровувало різьблення на давніх єврейських надгробках, особливо датованих періодом від кінця XVII та до початку ХІХ століття. На цей час припадає пік розвитку різьбярського мистецтва у євреїв. Показати на звичайних світлинах всю красу робіт давніх майстрів досить складно — заважають плями моху, лишайників, вивітрювання тощо. От я і придумав власне ноу-хау — прибрати все зайве, тобто відрізати, витяти повністю тло. У підсумку виходить самодостатній художній твір», — каже Дмитро Полюхович.

Варто нагадати що низку надгробків, декор яких представлено на виставці, було виявлено під час дослідження некрополя у рамках проекту «Могили предків», ініційованого ГО «Україна Інкогніта» та відділом культури національностей релігій та туризму Городоцької міськради. Мета проекту – дослідження усіх давніх некрополів колишнього Городоцького району Хмельницької обл. (українських, польських та єврейських) з метою показати багатонаціональну та поліконфесійну культуру та історію Поділля.

Колекцію робіт з декором надгробків давнього цвинтаря в містечку Сатанів за сприяння Об’єднаної єврейської общини України вперше виставили ще навесні цього року в найбільшому єврейському музеї України «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро). По тому в Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» у Києві. Наразі черга дійшла до Одеси.

Олена Іщенко розповідає про символіку зображень

Варто зазначити, що виставка не лише про мистецтво, але й про зашифровані у декорі приховані сенси, які розкривають культуру та вірування євреїв України. Дмитро цей аспект теж дослідив. Відвідувачам виставки цей аспект культури євраї-ашкеназі розповіла співробітниця музею “Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні”, кандидат історичних наук Олена Іщенко.

Для «Україна Інкогніта» вона поділилася своїми враженнями:

«Ті, хто сьогодні завітав в Музей геноциду – люди небайдужі до збереження культурної спадщини різних народів України. Вони були враженими представленими орнаментами мацев з єврейського цвинтаря в Сатанові.  Адже вони дозволили проникнути в глибокі смисли, що закладалися тими, хто замовляв і виготовляв надгробки. Присутні емоційно говорили про долю єврейських кладовищ Одеси, свавілля міської влади в радянські часи».

Крим того історик з Дніпра зазначила:

«Люди відзначали оригінальність авторського задуму, що дозволив з максимальною точністю (аж до розшифровки івритомовних текстів) відтворити зображене кілька століть тому…»

Крім того пані Ішенко акцентувала, що:

«Одеські краєзнавці прагнуть вивчати єврейську спадщину і долучати до неї школярів і студентів і таким чином виховувати молодь в дусі поваги до поліетнічної культури України».

Одна із перших відвідувачок виставки письменниця, поетеса, критик, член українського ПЕН-клубу та одеський кореспондент Kyiv Dayly Марія Галіна розповіла таке:

«Особисто мені було цікаво, що оздоблення нетипове для Одеси та Півдня України.  Власне на наших цвинтарях єврейські надгробки взагалі практично позбавлені декору.  Виявляється це оздоблення може бути просто фантастичним! Вразили складні  та символічні зображення, зоомрофні та рослинні мотиви – навіть дивні, бо тут і протистояння лева з однорогом, і двоголовий орел з «коенськими руками» замість корон, і пелікан, що роздирає собі груди –  тобто символи, які ми звикли приписувати зовсім іншим культурам, але вбудовані у єврейський світогляд і контекст. Хочу відмітити наглядне та досконале оформлення виставки, бо всі візерунки ми  мали додаткову нагоду побачити на окремих плакатах з відповідними поясненнями… Взагалі, неймовірний матеріал, всім раджу»,  – сказала пані Марія.

«Виставка є своєрідною ретроспективою історії євреїв Поділля, – коментує подію операційний директор ОЕОУ Віталій Камозін. — Розповідь в оригінальному форматі про історію єврейських громад є ефективним способом привернути увагу до трагедії Голокосту, внаслідок якої культуру штетлів було повністю знищено. Це актуалізується через призму сучасної війни, коли загарбники вже й не приховують, що їхньою метою є винищення українців як народу», – підсумував пан Камозін.

Павло Козленко

«Виставка насамперед повертає нас до пам’яті, до пам’яті про єврейський народ, який пережив погроми, Голокост, радянський антисемітизм, – коментує подію голова правління ГО «Одеський центр дослідження Голокосту» Павло Козленко. – Більшість єврейських цвинтарів вже знищено і не збереглися. Ті, що частково збереглися, перебувають у жахливому стані. Залишки мацев, що збереглися, це унікальний етнографічний і дослідницький матеріал. Представлена ​​виставка Дмитра Полюховича, знайомить нас із мистецтвом мацев, як окремому напрямі єврейської культурної спадщини».

Відвідати виставку можна  до 30 липня. Адреса: Одеса, вул Садова 10, музей геноциду «Територія пам’яті». Вихідний неділя, понеділок. Вт – чт 11:00 до 16:00 П’ятниця 14:00-18:00, Субота 11:00-15:00

Після Одеси виставку можна буде побачити у Хмельницькому

Фото: Віктрія Біловіл