Головна > Блог > Мазепа. Зрадник чи слава нації? Романтичний герой Байрона та Гюго

Мазепа. Зрадник чи слава нації? Романтичний герой Байрона та Гюго

Моя думка однозначна – якщо Мазепа зраджував, то скоріше Петра Дорошенка та Семена Палія (хоча й ці події дуже суперечливі, особливо стосовно Палія, адже більшість епізодів полоніння Палія Мазепою є плодом російсько-радянської міфології), але не імператора Петра І Кривавого, адже попередня зрада Петром самого Мазепи (про що вже три століття мовчать проросійські історики, але хором стверджують історики європейські), намір скасувати автономію України, позбавили Мазепу вассальських повинностей перед імператором й автоматично зробили гетьмана вільним у виборі. Але я не про те…

 

Іван Мазепа

Виявляється що Мазепа був одним із еталонів романтичного героя у Європі. Про нього написані цілі поеми, і не ким небудь, а справжніми “брилами” літератури світової!!! Лорд Джорж Гордон Байрон і Віктор Гюго – вам знайомі ці імена? Ось їхні твори в українському перекладі:

Лорд Байрон. Мазепа (український переклад)

Lord Byron’s Mazeppa (оригінальний текст)

Віктор Гюго. Мазепа (український переклад)

Victor Hugo, Mazeppa (оригінальний текст)

Невже могли генії європейської поезії зробити своїм романтичним героєм “зрадника і анафему”?

А питання анафеми – це просто парадокс – справа чисто політична а не релігійна. Виконана за наказом безбожного (ніхто не заперечить, зважаючи на антирелігійну діяльність царя) та кривавого Петра.  Вона вигідна Росії і Московській церкві й нині – адже для чого українцям свої герої, нехай електорат партії регіонів вважає Мазепу зрадником, а Петра – великим.

Парадокс у тому, що Мазепа збудував або відремонтував сотні церков, десятки із них збереглися, й у цих храмах співають молитви Мазепі, із офіційного дозволу церковної влади (просто вона вдіяти нічого не може) – на честь засновника храму (храмів). Молитви на честь анафеми!!! Ну що ж це за анафема?))) Де таке видано?

Зрадником Мазепу зробила і робить Росія – країна, яка вважається лідером серед зрадників і зрад. Я раніше (по молодості літ) відчував страшну антипатію до цієї країни, але зараз моє відношення змінилося – вже існує повага та навіть деяка заздрість (зокрема до природи цього казкового регіону). Але із пісні слів не викинеш – Росія зраджувала постійно і “договори з нею не варті навіть того паперу, на яких написані” (це слова Бісмарка). І українців зраджувала часто:

Угоди Переяславської Ради (обіцявши військову підтримку проти Польщі через деякий час Росія підписала із Польщею Андрусівський договір, відповідно до якого стала союзницею Польщі і віддала їй Правобережну Україну – це було пряме порушення Переяславських угод) – були Москвою порушені у 1667 році. Після цього століттями росіяни вже перебували на території України на правах окупантів.

Коліївщина – гайдамаки були напряму зраджені російськми військами й захоплені у полон після спільного бенкету.

Знищення Гетьманства

Знищення Запорізької Січі

Закріпачення мільйонів селян

Це лише вершинка айсберга. Ще про зради росіян ось тут

А про Мазепу непогана стаття із “Зеркала недели”