Громадська організація (ГО) «Україна Інкогніта» була створена у 2016 році. Її основною метою є моніторинг, облік та порятунок культурної спадщини України. Веб-сайт ГО – це незалежне онлайн-медіа, яке пише про культурну спадщину України. Одночасно це один із найбільш наповнених інформацією краєзнавчих сайтів України. Щоденно тисячі користувачів читають інформацію про Україну на сайті.
Сторінка “Україна Інкогніта” у Фейсбуку має понад 80 тисяч підписників, і за цим показником є однією із провідних у країні серед сторінок подібної тематики.
ГО реалізує проект, присвячений українському модерну, архітектору Миколі Даміловському та водогону, спорудженому ним у Білій Церкві. Цей проект реалізується у рамках гранту від Українського культурного фонду.
Під час повномасштабного вторгнення одним із головних проєктів ГО є “Старовинні цвинтарі України”, який має на меті створити окремий реєстр історичних некрополів, карту та окремий веб-сайт. ГО «Україна Інкогніта» – єдина організація в Україні (не лише серед громадських), яка займається масштабним обліком старовинних українських некрополів, із їхнім пошуком, в тому числі експедиційним, внесенням у базу даних та локалізацією на карті. В переліку ГО вже понад 870 некрополів. Також ГО організовує, безпосередньо із громадами, толоки із прибирання та впорядкування некрополів (5 толок за останні 1,5 роки), збір документів так створення облікових карток на ці некрополі.
За підтримки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА ГО реалізує проект створення цифрових копій об’єктів культурної спадщини Києва, на випадок їх пошкодження і для подальших досліджень та реставраційних робіт. Серед цифрових копій, створених ГО є церква Спаса на Берестові – об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.
У березні 2024 року ГО завершила проект «Культурний вимір громади – село Мошни», який реалізувався у рамках гранту від фонду «Ізоляція». Проект передбачав роботу із громадою села: семінари, практичні заняття, презентації пов’язані із культурним виміром громади та її культурною спадщиною. Було створено тривимірні цифрові копії 8 будівель , встановлено 8 стендів, 10 інформаційних банерів та два дорожніх знаки.
Масштабний проект, який реалізується ГО – «Мапа звитяг та пам’яті українського народу» (грант від Міністерства молоді та спорту). Проект присвячений героїзації українського етносу, пошуком місць звитяг та пам’яті українського народу, локалізації їх на карті, описі подій, пов’язаних із цими місцями. Для проекту створено окремий сайт, який вже функціонує у вигляді бета-версії. На мапі вже понад 130 точок.
Проект «Козацькі церкви Київської області» реалізується за підтримки Київської обласної державної адміністрації і включає 27 храмів та одну каплицю козацького періоду, які розташовані у межах Київської області. Основне завдання проекту – створення цифрових копій храмів для дослідження та збереження.
Деякі завдання та цілі ГО “Україна Інкогніта”
1. Створення найбільшого краєзнавчого порталу України, де була б інформація (візуальна та семантична) про усі пам’ятки природи та архітектури, про усі населені пункти, які мають туристично-краєзнавчу цінність для країни.
2. Перетворення сайту на потужний інформаційний медіа-ресурс, який міститиме всесторонню інформацію про об’єкти культурної спадщини України, потенційні об’єкти туризму та об’єкти туристичної інфраструктури. Крім того на сайті буде інформація не просто про пам’ятки, а й про власників і користувачів, на балансі яких ці пам’ятки утримуються.
3. Проведення постійних краєзнавчих експедицій у маловідомі регіони України.
4. Друк путівників та карт Україною.
Окремим пунктом ми плануємо створити:
ПЕРЕЛІК цінних історико-культурних об’єктів, які потребують негайної допомоги і часто взагалі відсутні у офіційних реєстрах пам’яток архітектури, історії тощо.
Особливу увагу плануємо приділити українському модерну, українському бароко та українському народному стилю дерев’яної архітектури.
В нинішньому форматі сайт працює з 2009 року. Весь час він наповнювався інформацією за рахунок його власників-засновників та їхніх друзів. І ця інформація є авторською, а не просто «зібраною» на просторах Інтернету. Про деякі «непопсові» об’єкти ви можете прочитати лише на наших сторінках, і таких об’єктів не один десяток. Привертання уваги до цілих категорій цікавих для туристів та краєзнавців об’єктів розпочалося не в останню чергу саме завдяки авторам сайту “Україна Інкогніта”.
ДОПОМОГТИ ПРОЕКТУ
Пишіть нам на ukrainaincognita.com@gmail.com
або на Фейсбук-сторінку
Засновники проекту
Роман Маленков – головний редактор сайту, директор громадської організації “Україна Інкогніта”
• romanmalenkov05@gmail.com / +38 096 059 47 73
Максим Плахотний – фінансовий директор громадської організації “Україна Інкогніта”
plakhotnyy@gmail.com / +380675001578
Андрій Яровий – керівник технічного відділу (3d-моделювання культурної спадщини)
• oggdd@ukr.net / +38096 923 2728
Андрій Кобилянський – історичний відділ
awksas@gmail.com +380673268164
Сергій Щербій – автор, редактор.
Олександр Бєляєв – адміністратор сайту
Особливу подяку хочемо висловити нашим авторам: фанатичному мандрівнику та дописувачу Андрієві Бондаренку та чудовому архітекторові, досліднику та патріоту національних пам’яток Івану Бикову.