Кременець. П”ятницький цвинтар (Козацькі могили)


П”ятницький цвинтар у Кременці є одним з найстаріших у місті, історія якого бере початок ще з ХVІ століття. Цвинтар був парафіяльним і розташовувався навколо церкви великомучениці Параскеви П”ятниці (відомої з 1563 року) на схилах Черчої гори. Згодом церкву перенесли у більш зручне місце, а цвинтар так і залишився на старому.
Коли у 1648 році козаки Максима Кривоноса здобували Кременецький замок, то саме на цьому цвинтарі було поховано загиблих козаків. Існує легенда, що після виснажливого бою козаки вже не мали сил, щоб поховати полеглих побратимів, і тому вирішили похорони перенести на наступний день. Коли ж вранці вони прокинулись, то навколо побачили свіжі могили, над якими стояли білі кам”яні хрести, а там де були поховані бандуристи і кобзарі з”явились надгробки у вигляді бандур. На жаль, я не побачив кам”яних бандур, мабуть через те, що вони давно вже попадали, а під снігом їх відшукати не вдалось.
У 90-ті роки на цвинтарі було споруджено пам”ятний монумент на честь козаків, які загинули у 1648 році під час штурму Кременецького замку.Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
50.119422, 25.718050 Дивитись на мапі Google Maps