Києво-Печерська Лавра. Храм Феодосія Печерського та монастир

Якщо Києво-Печерську Лавру уявити окремою планетою, то храм Святого Феодосія буде її супутником. Причому супутником типу Місяця для Землі – ніби й не далеко, але природні умови кардинально відрізняються. Так і Києво-Печерський монастир перебуває нині під захистом атмосфери (Московського патріархату), а церква Святого Феодосія пущена у вільне плавання за межами атмосфери (підпорядковується Київському патріархату). Хоча, у даному випадку, невідомо що краще.

Як і багато Печерських храмів церкву Феодосія Печерського будував білоцерківський, київський та чигиринський полковник Костянтин Мокієвський. Племінник матері Івана Мазепи, двоюрідний брат гетьмана і один із найхоробріших українських полководців того часу був ще й одним із найбільших меценатів церкви. Виходець із білоцерківської шляхти (як і Мазепа) Мокієвський вважається одним із найближчих соратників Івана Мазепи, як у військово-політичних справах, так і у храмобудівництві.

Церкву Феодосія Печерського збудували на місці старішого дерев’яного храму присвяченого цьому ж святому, у 1698-1700 рр. Відповідно до легенди храм звели на тому місці, де зупинялася процесія, яка переносила мощі Феодосія із Дальніх Печер до Успенського собору. На місці зупинки ожило сухе дерево, тому тут вирішено було спорудити храм на честь одного із перших руських святих.

Храм був зведений у стилі українського (козацького, мазепинського) бароко за межами лаврських мурів. До 1830 року належав Києво-Печерському монастирю, але потім його віднесли до єпархіальних храмів, наділивши парафією у 200 дворів.

У тому ж 1830 році храм обнесли будівлями та цегляним муром. Нині цей комплекс формує окремий Феодосіївський чоловічий монастир ПЦУ, створений зовсім недавно. Церква – пам’ятка архітектури національного значення, перебуває у прекрасному стані. Адреса храму: вул. Лаврська 32. Офіційно храм входить до складу Києво-Печерського історико-культурного заповідника, а відповідно є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО. Але до складу Києво-Печерського монастиря храм не входить.

PS. У 2017-2018 рр. до прекрасної козацької церкви святого Феодосія прибудували дзвіницю, яка на думку будівельників відтворила образ храму початку 20-століття – тоді якраз була ще імперська дзвіниця. Триярусну дзвіницю, у стилі класицизм, збудували у 1805-1813 рр. У 1902 році, за проектом архітектора Єрмакова, до неї прибудували четвертий ярус. В часи Другої Світової війни дзвіниця була пошкоджена. У 1958-1960 рр. радянська влада розібрала будівлю, сама не розуміючи, що повернула оригінальний вигляд козацькій церкві. Ну а незалежні українці, та ще й ПЦУ, знову звели російську дзвіницю із шатром.

Фото оригінальної церкви без дзвіниці дивіться знизу.

Текст та фото Романа Маленкова

Нижче фото церкви до відновлення дзвіниці.

50.433070, 30.554703 Дивитись на мапі Google Maps