У Гостинному дворі в Києві, який підпав під “Велику реставрацію”, тривають термінові протиаварійні роботи.
Про це заявив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко під час відвідин об’єкту.
Поки що навколо споруди Гостинного двору знесли прогнилий паркан та замінили його на новий. Додатково облаштували галереї для пішоходів. Виконано монтаж системи електропостачання, розчищено території від чагарника, влаштовано тимчасові побутові приміщення, демонтовано металеві карнизи парапету, виготовлено в’їзди та ворота, монтаж риштувань та каркасу покрівлі парапетів, пофарбовано та нанесено антикорозійний захист металевих конструкцій, вивезено сміття.
Тобто, проведені попередні роботи, які мають запбезпечити подальші етапи повоноцінної реставрації. Але сама вона розпочнеться, за словами Ткаченка, тільки місяці за три.
“Орієнтуємось, що реставраційні роботи будуть розпочаті вже наприкінці весни. Але, зауважу, що до цього часу на основі концепції готуватиметься реставраційний проект. Обговорення концепції робочою групою при Міністерстві наразі продовжується. У межах Великої Реставрації ми хочемо перетворити Гостинний двір на комплекс, який стане магнітом не лише для іноземних туристів, а і для всіх українців”, – зазначив Олександр Ткаченко.
Наразі спеціалісти продовжують виготовлення металевих конструкцій, завершують організацію системи водопостачання, монтаж підсилення конструкцій арок та монтаж каркасу з фанери на покрівлі, видалення рослин в стінах другого поверху, очищення пальових фундаментів та підвальних приміщень від бруду, тривають вантажо-розвантажувальні роботи та виготовлення тимчасових драбин та сходів.
Гостинний двір перетворять на мультифункціональний простір. Він міститиме локації для мистецтва, просування народних художніх промислів, активностей громадськості, також там будуть інфоточки для туристів.
Гостинний двір має непросту долю. Цей монументальний торговий комплекс на Контрактовій площі на Подолі у Києві був зведений у 1809-1813 роках за проєктом Луїджі Руска, та перебудований за проєктом Андрія Меленського. 1983 року аварійна будівля була знесена та відбудована заново за первісним проєктом Луїджі Руска архітекторкою Валентиною Шевченко. Тоді було збудовано й другий поверх споруди, якого 170 років не існувало. Влітку 2013 р. Гостинний двір намагалися перебудувати під звичайнісінький торговельний центр. З лютого 2014 р. роботи були призупинені. З того часу споруда стояла закинутою та руйнувалася.
З травня 2021 року Гостиний двір є пам’яткою національного значення (постанова Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1). З 26 серпня 2021 року Гостинний двір знаходиться під державною охороною.
Джерело: “Урядовий портал”