Степок. Земська школа УАМ.

Село Степок розташоване недалеко від села Бовкун, через яке ми неодноразово їхали у маршруті вздовж Росі, але про земську школу, збудовану у стилі українського архітектурного модерну не знали. Її збудували у 1914 році, а у 1960-х розширили. Зводили школу за проектом Таращанського земства.

Це один із небагатьох зразків українського модерну – одного із культурних маркерів України – у Київській області.

Фото Романа Маленкова.

Стилістично степківська школа належить до класичних УАМівських «таращанок» із сухуватим цегляним декором і «тупоконечними» трапеціями віконних прорізів. Але є в ній і родзинка — різьблені дерев’яні накладні карнизи і кронштейни, яких немає в жодній іншій відомій нам «земці» колишнього Таращанського повіту. Цікаво, що при розбудові школи у 1960-х рр. нові стіни оздобили ідентично із первісними. А от нові карнизи ускладнювати різьбленням не стали…

Усередині, як і сто років тому, споруда радує ошатними просторими класами і потоками світла, що ллється із широких вікон. Слава Богу — ллється звідти і щасливий дитячий сміх: нині тут працює і власне початкова сільська школа, і дитячий садочок. Дай же Боже діткам разом із сільськими подвижниками — вихователями та учителями — здоров’я і всіляких гараздів!

Текст Андрія Власенка. Сайт “Сад українського модерну”