Головна > Блог > Войкове. Відлуння імперії. Стаття про одну поїздку….

Войкове. Відлуння імперії. Стаття про одну поїздку….

Войкове розташоване біля річки Недра, притоки Трубежа. Село засноване на початку 17 століття і до 1927 року мало назву Ветове. Зараз тут мешкає понад 1000 чол. За переказом, назва села походить від річки Вітовка (Вєтовка), що колись протікала тут і впадала в Недру. Зараз від Вітовки залишився струмок і каскад ставків. У 18-19 ст. Ветовим володіли Думитрашки, князі Безбородько і поміщиця Мащерська. У “Книзі Київського намісництва ” за 1787 сказано, що Ветове входило до складу Козелецького повіту (повіт був чималеньким і тягнувся від Козельця на південь – авт.). Тоді в селищі проживало 849 чол., А саме:

 різного звання казенні люди, козаки та власників : генерал-майора Безбородько, полковниці Новицької і осавула полкового Підгаєцького ” .

Згаданий генерал-майор – це граф Ілля Андрійович Безбородько (1765-1815 рр..). Його старший брат, канцлер Олександр Безбородько, відомий приєднанням Криму і Бессарабії до Російської імперії. Сам Ілля Андрійович був бравим військовим, брав участь у штурмі Ізмаїла (1790г.). Нагороджений багатьма нагородами, в т. ч. орденом св. Георгія із золотою шпагою і алмазами “За хоробрість”.

У 1799 р. він успадкував всі величезні статки брата. В 1805 р. Ілля Андрійович ініціював створення знаменитої Ніжинської гімназії вищих наук (зараз – Ніжинський державний університет ім. Гоголя). Для цього він виділив ділянку землі в Ніжині та пожертвував 210 тисяч рублів, що свідчить про турботу дворянина про рідний край. Ймовірно, саме Ілля Андрійович Безбородько був будівельником головної прикраси села Войкове – церкви Миколи Чудотворця. Документальних свідчень цього не збереглося, але відомо, що графи Безбородьки будували храми на Лівоберіжжі. Так, згаданий вище Олександр Безбородько, в 1782 р. побудував в с. Стольне Чернігівської обл. Андріївську церкву в стилі класицизм.

Храм Миколи Чудотворця у Войковому стоїть на одній з центральних вулиць села. Це монументальна хрещата однокупольна церква в стилі ампір. Всі чотири фасади будівлі майже не відрізняються один від одного, що трошки заворожує. Крила планувального хреста закінчуються класичними фронтонами з напівциркульними вікнами. Квадратний об’єм средохрестя переходить у восьмигранний верхній ярус, на якому тримається барабан купола. Церква майже позбавлена зовнішнього декору. Лише карнизи простого малюнка і неглибокі ніші трохи урізноманітнюють площини стін. Храм увінчаний куполом з главкою. Фронтон над головним входом прикрашений сучасної мозаїкою із зображенням св. Миколая. З датуванням церкви є деяка плутанина. У реєстрі пам’яток архітектури храм значиться під № 70 і датований 1790 роком. Але, в інших джерелах і на пам’ятній табличці вказується друга дата побудови – сер. 19 ст. або 1832 рік. Варто відзначити, що в кінці 18 століття в Україні вже будували храми в стилі класицизм. Один з прикладів – Троїцька церква 1794-99 років у Вишняках Полтавської обл., до речі, схожа з войківською церквою. А в декорі Андріївського храму в Стольному присутні такі ж півциркульні вікна, що і в войківському храмі.
 
Отже, храм у Войковому дійсно збудований 1790 року в стилі класицизм. Ймовірно, з ініціативи графа Іллі Безбородька. А пізніше, близько 1832г., перебудований в стилі ампір. Миколаївська церква – цікавий пам’ятник епохи пізнього класицизму і єдиний храм Згурівського району офіційно внесений до реєстру пам’яток архітектури.
 
У Войковому збереглись і інші історичні споруди. Відразу за храмом розташовані будівлі колишнього маєтку поміщика Підгаєцького, побудовані в кінці 19 в. Це одноповерхові прямокутні будівлі, виконані в т. н. “єпархіальному” стилі. Прикрашені пілястрами, наличниками і складними карнизами з сухариками. В одній будівлі розташована сільська рада, в іншій магазин господарчих товарів. На дворовому фасаді сільради вціліло кустарне керамічне панно “Владу радам” – цікавий пам’ятник радянської епохи. Столітні будівлі садиби Підгаєцького мають певну історико – архітектурну цінність і потребують внесення до реєстру пам’яток архітектури. Церква Миколи Чудотворця та споруди садиби Підгаєцького формують історичний ансамбль центру села Войкове. (фото і текст – архітектор Іван Биков).
 
Войкове. Церква Миколи Чудотворця. 1790, 1832 рр.
 
 

Портрет графа Іллі Андрійовича Безбородько.

Будівлі маєтку Підгаєцького. Кін. 19 ст.
Кустарне панно на будівлі сільради.
Будівлі маєтку Підгаєцького. Кін. 19 ст.
 
Ставок біля с. Войкове