Тустань. Середньовічна фортеця на скелях

Тустань – це пам’ятка природи, архітектури та археології національного значення, на скельному комплексі якої у IX-XIII ст. існувало дерев’яне місто-фортеця.

Архітектурно-археологічні дослідження фортеці Тустань, які проводить Михайло Рожко із 1971 р., привели до відкриття невідомого раніше у слов’янському світі нового виду середньовічної наскельної фортифікації.

 

На скелях зафіксовано понад 4000 пазів та врубів, які дають унікальну можливість однозначної реконструкції дерев’яної забудови в тривимірному просторі, включно з профілем даху, із загальною висотою житлової забудови 25 м, пази дозволяють визначити висоту наземних оборонних стін, що становила 13-15 м.

Могутня фортеця, збудована на трьох скельних групах, та оборонні споруди Тустані розміщувались на північному сході від сучасного села Урич у Львівській області.

Фортеця неодноразово горіла, проте відроджувалася знову і знову. Науковцям відомо 5 будівельних періодів, коли її зовнішній вигляд повністю змінювався не лише за своїми розмірами, але й за висотою і характером дерев’яних конструкцій, зведених на скелях. Приблизний вигляд цього об’єкту в час його найбільшого розквіту станом на XIII століття, із достовірністю 90%, запропонував у гіпотетичній реконструкції Михайло Рожко.

Як засвідчили археологічні дослідження цієї території, сучасна поверхня була на 2-3 метри вища від колишньої, таким чином, намул чи культурний шар на цій території ставів виріс до трьох метрів. Залишки дамби мають набагато кращий стан збереження ї своє продовження з південного боку, з боку скельної групи Жолоб. Поблизу воріт i в’їзду на територію були розміщені і перші сторожеві приміщення воїв Тустані.

Саме тут вдалося знайти залишки вогнища і напівземлянки, яка вказує на те, що тут були додаткові господарські і сторожеві споруди.

З 1984 року цей об’єкт охоронявся як комплексна пам ‘ятка природи “Скелі Ямненського пісковика з руїнами середньовічної фортеці”. У 1994 р. створено Державний історико-культурний заповідник “Тустань”. Функції його дирекції було покладено на Львівський історичний музей. Втім, у 2005 році створено окрему дирекцію ДІКЗ “Тустань”, підпорядковану Управлінню охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації.

До складу Заповідника входять:

•    Комплекс скель: Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля та Жолоб;

•    Музей історії Тустані;

•    Церква св. Миколая – 100-літній дерев’яний храм у традиційному стилі українців Карпат;

•    Культурний центр “Хата в Глубокім” – дерев’яна бойківська хата, відновлена згідно місцевих традицій будівництва та пристосована до соціо-культурної діяльності.

Щорічно, у перші вихідні серпня, Фортеця оживає – тут відбувається Фестиваль середньовічної культури “Ту Стань!”.

Церква св. Миколая

Бойківська хата

Музей історії Тустані

Фестиваль переносить відвідувачів у середні віки Київської Русі та творить атмосферу тих часів – окрім реконструкції боїв, на фестивалі лунає середньовічна музика, відтворюють традиції, ремесла та розваги. Бугуртам на фестивалі присвячують окремий день, окрім того програма “Ту Стані!” включає майстер-класи та змагання лицарів, на території функціонують ігрові містечка.

Театральні нічні постановки, штурм фортеці, кінопокази та загальна ватра із українськими піснями – неодмінні складові кожного фестивалю. У 2013 році фестиваль відбувся 2-4 серпня.

Інформацію надано відділом промоції Заповідника.

Офіційний сайт: tustan.ua

49.190623, 23.408647 Дивитись на мапі Google Maps