Головна > Новини > Міськрада Львова подала до суду через пошкодження трьох пам’яток архітектури

Міськрада Львова подала до суду через пошкодження трьох пам’яток архітектури

Офіс охорони культурної спадщини Львівської міської ради ініціював судові провадження щодо трьох об’єктів культурної спадщини у місті. За даними відомства, власники квартир та приміщень у будинках на вулицях Кармалюка, 9, Стецька, 4 та Личаківській, 1 проігнорували приписи управління та рішення адміністративної комісії і не усунули раніше виявлені порушення. Про це повідомляє Львівський портал з посиланням на  у пресслужбу Львівської міської ради.

Фото ілюстративне.

Як розповіли в офісі охорони культурної спадщини, на вул. Кармалюка, 9 розташована пам’ятка архітектури та історії місцевого значення – будинок, у якому жив і працював український художник Антін Манастирський. Власниця нежитлових приміщень здійснила реконструкцію з прибудовою без дозвільної документації. У січні 2025 року адміністративна комісія винесла постанову у справі про адміністративне правопорушення, а управління видало припис про відновлення історичних габаритів будівлі до 11 січня. Через невиконання припису подано позов до суду щодо зобов’язання усунути самочинне втручання. Також у справі відкрито кримінальне провадження.

Як наголошує директорка офісу охорони культурної спадщини Тетяна Балукова, особливе занепокоєння викликає той факт, що до цієї ситуації причетні особи, обізнані у сфері архітектури.

«У цьому випадку член родини порушниці є архітектором, який добре розуміє правові й технічні аспекти роботи з пам’ятками. Але навіть з цим розумінням відбувається свідоме ігнорування вимог законодавства. Це є прецедент. Ми маємо довести справу до завершення й у разі потреби залучати виконавчу службу до демонтажу прибудови», – сказала Тетяна Балукова.

Ще два позови стосуються заміни історичних дерев’яних вікон на пластикові конструкції у будинках-пам’ятках архітектури на вул. Стецька, 4 (збудований на початку ХХ ст.) та вул. Личаківській, 1 (збудований у 1778 р.).

В обох випадках видано приписи про демонтаж пластикових вікон та встановлення на їх місці дерев’яних за зразком оригінальних. Технологію монтажу нових дерев’яних вікон, членування, профіль та колір повинні були узгодити з офісом охорони культурної спадщини. Власники не виконали приписів у визначений термін, тому подано позови до суду про зобов’язання відновити первинний вигляд пам’яток.

«В будинок на вул. Стецька, 4 місто вже інвестувало кошти на фахову реставрацію балконів. І коли після таких робіт відбувається самовільна заміна вікон – це абсолютно неприйнятно», – зауважила директорка офісу Тетяна Балукова.

Мешканцям нагадують: будь-які роботи на пам’ятках архітектури та в будинках, що входять до цінної історичної забудови, мають здійснюватися виключно після погодження з офісом охорони культурної спадщини.

Як раніше повідомляла “Україна Інкогніта”, львівський окружний адміністративний суд зобов’язав власника кам’яниці на пл. Ринок, 40 відновити пам’ятку архітектури національного значення.