Кутузівка. Кірха

Село Петерсгаген, яке нині називається Кутузівкою, було засноване у 1805 році колоністами-меннонітами. Маючи поряд великий центр Гальбштадт-Молочанськ, менноніти динамічно розвивали нову колонію, займалися сільським господарством, торгівлею і ремеслами, і у 1892 році збудували свою кірху. Цікаво, що храм був зведений із власної цегли, адже в Пересгагені працювали цегельний та черепичний заводи.

Неоготичний храм став одним із головних центрів релігійного життя Молочанського меннонітського округу, але так тривало не довго, адже вже у 20 роки минулого століття кірху закрили, зробили із неї зерносховище – ну традиційна для більшовиків-росіян історія.

Після Першої світової війни більшість меннонітів емігрували в Канаду. А у 1945 році Петерсгаген перейменували у Кутузівку.

Реставрація кірхи відбулася у 90-ті роки, кажуть, за фінансової підтримки канадських меннонітів. Нині у будівлі будинок для людей похилого віку, принаймні так пишуть в Інтернеті. Ми всередину не заходили й особливо не допитувались – все таки думали, що тут ще й нині храм. Але будівля нині у прекрасному стані, напевне одна із найкраще доглянутих кірх Півдня України.

Текст та фото Романа Маленкова.