Викрадені реліквії Підгаєцької та Чортківської синагог «спливли» в Москві

Розграбована на замовлення Москви синагога в Підгайцях. Фото: Роман Маленков

Як з’ясувала команда «Україна Інгкогніта»,  на замовлення росіян у 2013-2014 роках пограбували не лише синагогу XVIII ст. в Чорткові (про що вже чимало інформації в медіа) але й синагогу в Підгайцях (теж Тернопільська обл.). Час спорудження останньої відносять до кінця XVІ – поч. XVII століть. Синагога в Чорткові (XVIIІ ст.) має статус пам’ятки архітектури місцевого значення, а у Підгайцях – пам’ятка архітектури національного значення.

Приводом для розслідування «Україна Інкогніта» стало повідомлення видання Чортків.City, що вкрадені у 2014 р. невідомими злочинцями трьохсотлітні різьблені двері із синагоги Чорткова «спливли» в експозиції Музею історії євреїв в Росії (Москва).

Двері Чортківської синагоги на своєму споконвічному місці (фото: Вікіпедія”) та у Москві

Про це розповів керівник юдейської громади Чорткова Яков Баранов:

«Відреставровані двері, зняті з недіючої Головної синагоги …викрадені ще у 2014 році, нині знаходяться у фондах єврейського музею на Поклонній горі російської столиці. У цій афері замішані впливові люди. І наші релігійні лідери, на жаль, також приклали свою руку. Один із них – не буду називати прізвища – виконував замовлення головного рабина Росії Берл Лазаря.

Мародери…

Мені відомо імена всіх, хто це організував, хто виконував цей злочинний наказ, хто сприяв у цьому. Просто так їх не могли звідти забрати, адже територія донедавна була повністю загородженою. У кримінальній справі все це є. Ми зверталися в поліцію, Генеральну прокуратуру, СБУ тощо. У мене є всі документи, відповіді на наші листи-звернення. До суду справа зі зрозумілих причин так і не дійшла. Хотілося б глянути ввічі молодому лейтенантику, який вів цю кримінальну справу. Там все «сфабулено» по повній програмі за командою зверху», – підсумував Яков Баранов.

У цьому повідомлені «Україну Інкогніта» зацікавив часовий збіг. Приблизно у той ж час із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом «Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них» (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці. Коли саме  це сталося – невідомо, але влітку 2013 р. ці реліквії ще були на своєму споконвічному місці.

Таблиця над входом до синагоги. Фото: “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина”
Дірка на місці вкраденої таблиці (Фото: “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина”) та крадений артефакт у московському музеї (що показово, – біля вкрадених дверей)

Спроба з’ясувати, чи немає зв’язку між крадіжкою трьохсотлітніх дверей в Чорткові, та зникненням майже чотирьохсотлітнього різьбленого оздоблення в Підгайцях увінчалася успіхом. Таблиця, що донедавна прикрашала вхід до пам’ятки архітектури національного значення, теж знайшлася в експозиції все того ж московського музею (МІЄР). Що цікаво, вкрадена реліквія з Підгайців там виставлена поруч із вкраденими дверима синагоги в Чорткові.

Обрамлення ніші. До і післі мародерства. Фото: “Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина

Цікаво, що росіяни за допомогою своїх українських посіпак вкрали ці чималі реліквії (в кишені не заховаєш) коли вже тривала російсько-українська війна, що тоді ховалася за евфемізмом «АТО». Яким чином чималі артефакти доправили на терени країни-агресора – ще те питання. Як є питанням, як величезні кам’яні блоки змогли демонтувати із пам’ятки нацначення – синагога в Підгайцях стоїть в самісінькому центрі міста і провести такі масштабні роботи непомітно просто неможливо.

Досить вірогідно, що до мародерства в синагогах Чорткова та Підгайців долучилися одні й ті самі люди.

Якщо по крадіжці в Чорткові відкрито кримінальне впровадження, то чи є таке впровадження відносно крадіжки різьбленого оздоблення з пам’ятки національного значення в Підгайцях, «Україні Інкогніта» невідомо.

Команда «Україна Інкогніта» сподівається, що Україна на міжнародному рівні поставить питання про крадіжку росіянами єврейських реліквій та про повернення їх додому. Зрозуміло, що в умовах війни, коли на окупованих теренах Росія відкрито та не ховаючись мародерить українські музеї, про термінове повернення не йдеться. Але питання потрібно ставити вже сьогодні. До  цього мають долучитися й міжнародні єврейські організації, – що у випадку Чорткова, що, особливо, у випадку в Підгайцях, маємо блюзнірську наругу над давніми єврейськими пам’ятками. В Підгайцях, нагадаємо, взагалі вкрадено чималі за розмірами кам’яні архітектурні деталі, а їх демонтаж негативно вплинув на стан споруди не лише естетично, але й фізично.

Голова ГО «Україна Інкогніта» Роман Маленков зазначив, що громадська організація обов’язково звернеться, щодо  викрадення реліквій із пам’ятки національного значення і перевезення їх на територію Росії, у правоохоронні органи, Міністерство культури та інформаційної політики і Міністерство закордонних справ. Також буде звернення й до Посольство Ізраїлю, –  бо йдеться про паплюження та мародерство об’єктів єврейської культурної, історичної та духовної спадщини.

Текст Дмитра Полюховича.