Головна > Новини > Московська церква має звільнити українські святині у Переяславі та Кам’янці-Подільському, – Верховний Суд

Московська церква має звільнити українські святині у Переяславі та Кам’янці-Подільському, – Верховний Суд

«Україна Інкогніта» вже повідомляло про судову тяганину між МКІП та представниками т.з. «УПЦ» (насправді РПЦвУ)  відносно  українських святинь, які правдами чи не правдами опинилися у користуванні української філії Російської православної церкви. Не зважаючи на низку судових рішень вірні релігійної структури очолюваної московським патріархом Гундяєвим (він же «патріарх Кірілл») ніяк не хотіли залишати обжиті храми і постійно подавали апеляції.

Нарешті у цій тяганині поставлено остаточну крапку.

Як повідомляє МКІП, 10 квітня 2024 року Верховний Суд у складі колегії Касаційного господарського суду залишив у силі рішення Господарського суду Київської області та постанову Північного апеляційного господарського суду по справі № 911/638/23. Рішенням було задоволено позовні вимоги Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» та МКІП до Релігійної громади Української православної церкви щодо усунення перешкод у здійсненні права користування Михайлівською церквою.

Рішення Верховного Суду є остаточним та оскарженню не підлягає, Релігійна громада УПЦ Свято-Михайлівської парафії м. Переяслава має добровільно звільнити Михайлівську церкву та передати її у користування Національному історико-етнографічному заповіднику «Переяслав». У разі невиконання зобовʼязань, виконання рішення Верховного Суду буде забезпечено в примусовому порядку у встановлений законодавством спосіб.

Крім того, сьогодні Верховний Суд також залишив без задоволення касаційну скаргу Релігійної громади УПЦ по справі 924/318/23, якою вона намагалася скасувати рішення судів попередніх інстанцій.

В підсумку Верховний Суд повною мірою з’ясував всі обставини справи та прийняв законне та обґрунтоване рішення залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін і: зобов’язав релігійну організацію Камʼянець-Подільської Свято-Миколаївської парафії Камʼянець-Подільської Єпархії УПЦ м. Камʼянець-Подільський, Хмельницької області, звільнити будівлю церкви та передати її Національному історико-архітектурному заповіднику «Камʼянець».

Якщо про Михайлівськву церкву у Переяславі сказано достатньо, то про Миколаївську церкву в Кам’янці-Подільському відомо менше

Нагадаємо, – цей храм є пам’яткою архітектури XIV століття і належить заповіднику.

Церква побудована завдяки обітниці. У 1398 р. вірменин-переселенець Сінан Котлубей виконав свою обітницю і збудував храм в ім’я святителя Миколая Чудотворця.

Тривалий час релігійна вірні ЦПЦ (РПЦвУ) користувалась храмом безоплатно. У лютому 2023 року керівництво Національного історико-архітектурного заповідника «Кам`янець» надіслало на адресу Свято-Миколаївської парафії УПЦ (РПЦвУ) лист, що заповідник утримується від продовження дії типового договору. При цьому посилався на рішення РНБО «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та (інших обмежувальних заходів (санкцій)» та Висновок релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв`язку з московським патріархатом, затвердженого наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті від 27 січня 2023 року.

Паства патріарха Кірілла відмовилася передавати заповіднику Храм. Заповідник пішов до суду. Крім того, рішенням сесії Кам`янець-Подільської міської ради 4 квітня було припинено релігійній організації право користування земельною ділянкою, на якій розміщена Миколаївська церква.

Варто зауважити, що за час свого господарювання у давній українській святині представники московського патріархату, начхавши на українське законодавство, спотворили вигляд стародавлньої української споруди, яка є пам’яткою архітектури національного значення. Зокрема до неї приліпили прибудову увінчану «кокошніком» оформлену у типовому московському стилі. Мабуть аби одразу було видно, що тут править бал саме «московський дух», і що до ненависної патріарху Кіріллу  та його РПЦ України цей храм немає жодного відношення. Не виключено, що позбавлений смаку суто московський декор мав якусь іншу мету, але виглядає саме так.