Головна > Новини > Найстаршу дерев’яну садибу Лівобережжя узяли під охорону

Найстаршу дерев’яну садибу Лівобережжя узяли під охорону

Унікальну пам’ятку історії та архітектури – садибу “Покорщина” в селищі Козелець Чернігівської області області – тепер мають охороняти, згідно з рішенням суду. Окружний адмінсуд зобов’язав управління комунального майна Чернігівської облради укласти охоронний договір на цю пам’ятку архітектури національного значення.

Прокуратурою установлено, що садиба “Покорщина” перебуває у комунальній власності територіальної громади сіл, селищ, міст Чернігівської області в особі Чернігівської обласної ради. Однак, хоча право власності за територіальною громадою оформлено ще у 2010 році, охоронний договір до цього часу не був укладений.

Тож, Козелецька окружна прокуратура заявила позов до Чернігівського окружного адміністративного суду. Відтепер управління комунального майна Чернігівської облради має укласти охоронний договір на будівлі садиби.

Покорщина – найдавніший із збережених дерев’яних садибних комплексів Лівобережної України. Садиба збудована в середині XVIII ст. на терасі правого берега річки Остер. Будинок був придбаний у 1744 р. у писаря Івана Покорського Наталією Розумихою – матір’ю Олексія Розумовського, морганатичного супруга російської імператриці Єлизавети, для прийома в ньому царственої невістки. Пізніше садиба була подарована родині Віри Дараган, сестрі Олексія і Кирила Розумовських, та її чоловікові Юхиму Дарагану, київському полковнику. Далі нею володіла інша славетна родина – Галаганів.

Відомо, що 2018 року керівництво об’єднаної Козелецької територіальної громади заявляло про намір відновити садибу і створити там музей Київського козацького полку. Проте жодних робіти в садибі не почалося, незважаючи на подальші повідомлення про виділення на реставрацію певних коштів. Споруди перебувають в жахливому стані.

Джерело: Чернігівська обласна прокуратура

Зокрема, про Покорщину можна прочитати за цим посиланням на нашому сайті.

Рештки каретного сараю в Покорщині

Фото: “Чернігівщина: події і коментарі