Головна > Новини > Новий “улов” митників: перстні давньоримського вершника та ченця-ієзуїта

Новий “улов” митників: перстні давньоримського вершника та ченця-ієзуїта

Українські митники не дали вивезти за межі України чергові трофеї «чорнокопів». Серед них перстень Ордену Єзуїтів, жіночі прикраси доби княжої Русі, середньовічний гральний кубик тощо.

Давні персттні. Фото: Київська митниця

Як повідомляє офіційна ФБ сторінка Київської митниці артефакти були виявлені митниками під час митного контролю міжнародного поштового відправлення, яке прямувало з України (Чернігівщина, м.Прилуки) до Нідерландів. Задекларовані вони були як «одна каблучка».

Як визначили у Національному музеї історії України, всі предмети мають культурну, а деякі  ще й історичну цінність. Експерти визначили їх як автентичні предмети археологічного походження, що мають культурну цінність. Один з артефактів – бронзовий перстень-печатка прикрашений емблемою Ордену і  колись належав якомусь ченцю Ордену Єзуїтів. Він датується XVIII . В Україні єзуїтські школи були створені у Львові, Луцьку та Києві. Серед вихованців цих шкіл – Богдан Хмельницький, Петро Могила та Іван Мазепа.

Врятовані артефакти. Фото: Київська митниця

Найдавніший раритет – античний бронзовий перстень римського часу із зображенням літер VITA на щитку датується приблизно ІІІ ст. н.е.

Подібні позолочені персні були популярними в Римській імперії серед вільновідпущеників та громадян, що перейшли до стану вершників.

Решту культурних цінностей, що пересилалися до Нідерландів варто виділити середньовічний свинцевий гральний кубик, бронзову та позолочену лунниці (жіночі прикраси часів Русі, Х-ХІІ ст.), срібний хрестик, бронзовий перстень домонгольського часу та посріблений язичницький амулет у вигляді ікла, часів Русі, ХІ-ХІІІ ст. тощо.

Згідно чинного законодавства України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам надано не було. Окрім іншого, предмети археології не можуть бути предметами продажу, колекціонування приватними особами та вивозитися за межі держави.

Стосовно громадянки, яка відправляла культурні цінності за кордон, Київською митницею складено протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України. Артефакти вилучено.

Як повідомляла “Україна Інкогніта”,  раніше київські митники запобігли незаконному переміщенню за кордон засобами поштового зв’язку семи деталей холодної зброї та її оздоблення ІІ-ХІІ ст. н.е., які мають значну історичну та культурну цінність.