Село Вергуни розташоване між Миргородом і Хоролом. Населення – 570 мешканців. (Для порівняння, в 1926 р – 2126 мешк.). З Миргорода в Вергуни веде піщана грунтова дорога. При в’їзді в село відкривається майже епічна картина – на високому пагорбі стоїть монументальний закинутий храм, на куполі якого ростуть молоді деревця… . Це церква Різдва Христового – один видатних храмів Полтавської області. Побудована у 1801-07 роках панами Базилевськими. Проект в стилі класицизму розробив видатний зодчий Микола Львів. Величезний ротондальний храм більше схожий на собор. У плані споруда являє собою два кола, зовнішнє і внутрішнє, до яких прибудовані прямокутні обсяги вівтаря та вхідної групи. У просторі між колами розміщені допоміжні приміщення і тамбури входів. Внутрішнє коло формує центральний об’єм, який досягає висоти 28 м. Загальна довжина храму – більше 40 м. Товщина стін – до 1,5 м. Церква має 7 входів. Повністю відкритий центральний об’єм освітлений 8-ю підкупольними вікнами. Внизу розташовувався фамільний склеп роду Базилевських. Вхідна група була підкреслена портиком з колонами і двома вежами – дзвіницями. Таке рішення робило споруду схожою на католицький костел. Церква багато прикрашена класицистичним декором – портики, пілястри, колони тосканського ордеру, ліпні фризи з гірляндами і маскаронами Таким же багатим був інтер’єр храму – розписи покривали більшу частину стін …
Вергуни засновані на початку 17 століття. За легендою, переселенці з Правобережжя Вергун і Шишак заснували два села – Вергуни та Шишаки. Козацьке село Вергуни входило до складу Миргородського полку. Короткий час тут навіть існувала своя Вергунівська Січ. Дерев’яний сільський храм вперше згаданий у 1723 році. В 1776 р. село придбали поміщики Базилевські, нащадки старовинного старшинського роду. З середини 17 століття представники роду Базилевських були сотниками Білоцерківської сотні Миргородського полку ( назва походить не від міста Біла Церква, а від села Білоцерківка на Полтавщині – авт.). У 18 столітті Базилевські активно провадили кріпацтво і до 80-м рокам їм належало 12 сіл і понад 10000 кріпаків. У 1789 р в селі Турбаї почалося повстання, в ході якого повсталі вбили трьох панів Базилевських. Тільки в 1793 році російський єгерський полк остаточно придушив повстання, винні були заслані до Сибіру. У 1801-07 роках, на кошти Івана Базилевського, в пам’ять про загиблих родичів, була побудована ця прекрасна церква – шедевр класицистичної архітектури. При цьому, стара дерев’яна церква була розібрана. У 19 столітті новий храм прикрасили живописом. А в 1911р. майстри Петербурзької Академії мистецтв виконали нові монументальні розписи купола і стін. У пошуку додаткових коштів на ці роботи було використано оригінальне рішення. Художники виконували портрети всіх ктиторов храму. Потім, з цих портретів малювали лики янголів, пророків і святих. Чим більше було пожертвування, тим більш вищий чин Небесного Воїнства отримував портретну схожість з дарувальником …
Після революції храм було оквернено, склеп Базилевських пограбовано. За спогадами старожилів, селяни грали черепом пана Базилевського у футбол … Фрески і розписи знищувалися цілеспрямовано. У 1936р. більшовики скинули дзвони і зруйнували вежі-дзвіниці. У церкві розмістили колгоспний склад, потім – зерносховище. В кінці 1980-х почалася реставрація, встигли перекрити покрівлю. Але, роботи були перервані розвалом СРСР. Храм досі стоїть в руїні. Обсипається прекрасний класичний декор. Всередині глядача охоплюють постапокаліпсичні почуття. Посеред ротонди зяє провал в склеп. Від провалу в темряву йдуть коридори.. Зверху, ніби з докором, дивляться Христос і ангели. Між колон літають стрижі. Але, церква Різдва Христового – найвидатніший ротондальний храм Полтавщини, офіційно визнаний пам’яткою архітектури національного значення (№596). Це храм-мавзолей. Частково збереглася монументальний розпис барабана купола – Стрітення, Благовіщення, Хрещення, Преображення… В апсиди вціліло зображення Розп’яття… Перекриття прибудов частково провалилися, але майстерно викладений 16-метровий купол ще тримається. Так і стоїть покинутий храм-пантеон, прекрасний навіть в руїні… Пам’ятнику архітектури потрібно терміново рятувати, виконати грамотну реставрацію.
Автор тексту і фото – архітектор, краєзнавець Іван Биков
Вергуни. Церква Різдва Різдва Христового. 1801-07 рр. Вигляд з південного сходу.
Вергуни. Храм на пагорбі
Церква в Вергунах. Головний фасад
Вергуни. Інтер’єр закинутої церкви-ротонди
Розписи храму у Вергунах
Вергуни. Східний фасад церкви Різдва Христового. 1801-07 рр.
Вергуни. Залишки класичного декору….