Главная > Новости > Грецький цвинтар в Одеській області заслуговує на увагу дослідників

Грецький цвинтар в Одеській області заслуговує на увагу дослідників

Член нашої команди Маским Назаренко під час експедиції до Одеської області відзначив великий грецько-болгарсько-козацький цвинтар в с. Іванове Красносільської громади, який потребує упорядкування та дослідження.

Історія села наступна: у 1801 р. 19 грецьких та болгарських сімей, що втекли від переслідувань турків, заснували село Малий Буялик (у 1920-2016 рр. — Свердлове). Першопоселенцями стали вихідці із с. Кючук (Малий) Боялик Адріанопольського району європейської провінції (Румелії) Оттоманської імперії. Очолював біженців священик Петро Попандопуло.

Вважається, що це були перші іноземні біженці, які оселилися на початку ХIХ ст. на цих територіях. Колонія розташувалася на місці залишеного жителями ногайського села Аджалик, у гирлі однойменної річки. У 1803-1805 рр. до колонії прибуває ще близько 160 грецьких сімей. Вже до 1811 року у ній проживало близько 2000 чоловік. Колонія стала найбільшим поселенням греків в регіоні. Того ж 1811 року була освячена і існуюча по наш час церква.

1854 р. на подвір’ї храму поховали 185 солдатів, які загинули в степу під час хуртовини (вони мали відправлятися в похід до Криму).

В 1920-40-х роках багато грецьких родин було репресовано, значна частина емігрувала до Одеси та інших населених пунктів, приховуючи свою національність. Понад дві тисячі нащадків перших мешканців села мешкають тепер в Одесі.

Станом на наш час на храмовому цвинтарі знайшли спокій свій понад 10 тисяч першопоселенців та їхніх нащадків. На жаль, цвинтар сильно зруйнований, але збереглося багато пагорбів і деякі кам’яні старовинні хрести. Встановлено пам’ятник загиблим під час Голодомору.

Джерело історичної довідки: «Правда за Одессу»

Фото — М. Назаренко