Главная > Новости > Миколаївський собор у Кременці повернули українцям

Миколаївський собор у Кременці повернули українцям

Західний апеляційний господарський суд підтвердив рішення  Господарського суду Тернопільської області від 15 червня 2023 року про повернення Миколаївського собору,  пам’ятки архітектури  XVI-XVII століть, у якому поки що хазяйнують вірні московського патріарха Гундяєва, державі. Про це повідомляє прес-служба Міністерства культури та інформаційної політики України.

Францисканський монастир у Кременці

Нагадаємо, що Господарський суд зобов’язав релігійну громаду «Парафія Святителя Миколая» УПЦ МП (РПЦвУ) повернути Миколаївський собор з келіями XVI-XVII століть Кременецько-Почаївському історико-архітектурному заповіднику.

Прес-служба МКІП також нагадала, що 12 лютого 2023 року закінчився термін дії договору про безоплатне користування релігійною громадою УПЦ МП (РПУвУ) приміщенням Миколаївського собору та інших об’єктів. Заповідник неодноразово повідомляв релігійну громаду про закінчення терміну дії Договору та відсутність намірів щодо його продовження.

Історична довідка

Францичканський монастир в Кременці був заснований 1606 року луцьким латинським єпископом Марціном Шишковським при дерев’яному парафіяльному костелі Внебовзяття Пречистої Діви Марії, для якого записала фундуш в 1538 році королева Бона Сфорца.

У 1-й половині XVII ст. францисканці змурували новий костел і двоповерховий чернечий корпус (саме про них йдеться у судовому рішені).

У XVIII ст. біля храму звели двоярусну барокову дзвіницю.

На початку XIX століття монастир володів селом Бонівка (нині Кременецького району), парафія охоплювала римо-католиків м. Кременець і близько 40 навколишніх сіл.

1832 року після придушення польського повстання за указом російського царя Ніколая І Францисканський монастир закрили, а його споруди віддали Російській православній церкві.

Вже у наш час, аби продемонструвати, що нахабно захоплена підмосковцями святиня належить Московському патріархату на суто римо-католицькому храмі було втулено блискучу цибулину у російському стилі.

Захоплене силою російських багнетів чуже майно московські православні пересвятили на Миколаївський собор.

Як зухвале володіння краденим корелюється з відомою Божою заповіддю — московськопатріархаті не пояснюють.