Главная > Новости > На Львівщині пропонують «покращити» знамениту Бродівську синагогу (фото)

На Львівщині пропонують «покращити» знамениту Бродівську синагогу (фото)

Синагога в Бродах на початку ХХ ст. Фото «Замки і фортеці України»

Мурована синагога XVIII ст. в Бродах, Львівщина, є однією з найвидатніших пам’яток єврейської сакральної архітектури та пам’яткою національного значення під охоронним № 403. Не зважаючи на поважний охоронний статус споруда вже багато десятиліть є аварійною.

Як повідомляє «Твоє місто», у Бродах презентували два проекти з її «реставрації».

Ескізи двох варіантів ревіталізації Великої бродівської синагоги створила студентка Львівського університету природокористування Юлія Надорожняк. Кожен варіант розрахований на відновлення зруйнованих елементів синагоги та переосмислення призначення цієї будівлі у середмісті Бродів.

Проект ревіталізації Великої бродівської синагоги. Фото Бродівська міськрада

Втрачені фрагменти фасаду пропонують заповнити скляними конструкціями. Створюючи проекти, застосовували метод інтерактивної архітектури. Він дає змогу поєднувати потреби в збереженні архітектурної спадщини та доступ для відвідувачів.

Один з проектів передбачає пасаж, виставкові зали, оглядові тераси для відпочинку.

Інший – орієнтований на створення торгово-розважального комплексу зі збереженням архітектурної спадщини.

Проект ревіталізації Великої бродівської синагоги. Фото Бродівська міськрада

На прохання «Україна інкогніта» ініціативу прокоментував старший дослідник Центру єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі Сергій Кравцов:

— Я вважаю, що  публічне обговорення надскладного і коштовного проекту, в кожному його варіанті, рухом у правильному напрямку. Як вихідний пункт дискусії, можемо цей проект вважати вдалим. Втім, залишаються і постають важливі питання: в чому сенс і мета консервації-реконструкції-ревіталізації цієї пам’ятки? Хто прийматиме рішення щодо майбутніх дій? Хто погодиться координувати такі дії, візьме на себе відповідальність — змістовну, політичну, професійну, фінансову?

На мою думку, попри важливість місцевої ініціативи, мова повинна йти про міжнародний проект під егідою досвідченої і відповідальної агенції. Маю на увазі European Economic Area Financial Mechanism. На жаль, цей механізм ще не був задіяний в Україні. Проте, існують вражаючі приклади в інших країнах, де вдалося профінансувати, проконтролювати, і погодити складні вимоги, від професійних, до місцевих соціальних і єврейських релігійних, меморіальних і етичних. Напевно, існують і інші агенції, яким потенційні інвестори могли би довірити таку справу.

Я не в захваті від проекту (дуже м’яко кажучи), але це добре, що ми обговорюємо його, а також проблеми з ним пов’язані, — підсумувва ізраїльський науковець.

Зауважимо, що відносно цього проекту пан Кравцов практично повторив позицію «Україна інкогніта». Реставрація пам’ятки — річ вкрай необхідна. Але це має бути саме реставрація пам’ятки архітектури XVIII ст., а не реконструкція з використанням елементів архітектури в стилі хайтеку.