Історія палацу в с. Маліївці, що на Хмельниччині, є яскравим і, на жаль, досить нечастим прикладом як небайдужі люди можуть успішно рятувати культурну спадщину та вдихнути у неї життя.
- Палац Орловських. Фото:»Україна Інкогніта»
Палацовий комплекс з дивовижним парком і унікальним штучним водоспадом постав у 1788 р., як резиденція графської родини Орловських. Палац дивом пережив пореволюційні роки. За СРСР тут був дитячий санаторій. Наразі тут Малієвецький історико-культурний музей.
Історія його створення розпочалася восени 2020 року. З того моменту, коли де факто перестав функціонувати Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Світанок».
З початком карантинних обмежень санаторій закрили, працівників почали звільняти, коштів на опалення не виділили. В грудні 2020 року громадські активісти почали бити на сполох, а громадська організація «Малієвецька спадщина» організувала волонтерську толоку, на якій небайдужі люди заготовили дрова для опалення палацу. На активний волонтерський рух відреагувала обласна влада, почалися перемовини з активістами волонтерського руху, вивчення ситуації, і, з подання голови обласної адміністрації Сергія Гамалія, 8 квітня 2021 року сесія Хмельницької обласної ради проголосувала про створення комунального закладу культури «Малієвецький обласний історико-культурний музей».
- Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей
Реєстрація музею відбулася 29 вересня 2021 року, з 1 січня 2022 року музей відкрив свої двері відвідувачам, зі структурою в складі трьох наукових співробітників, двох музейних доглядачів, директора, бухгалтера і трьох сторожів.
Наразі тут за господарку дивовижна і неперевершена Анастасія Донець, — «хрещена мама» музею, і ініціатор волонтерського руху.
Її креативу і енергії можна лише позаздрити. Сьогодні Маліївці перетворилися на один із головних культурних осередків не лише Хмельниччини, але й України. Про її останню ініціативу повідомляє офіційний сайт Хмельницької обласної ради.
- Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей
Комунальний заклад культури «Малієвецький обласний історико-культурний музе на деякий час перетворився на резиденцію подільського Святого Миколая.
Цьогоріч резиденцію Святого Миколая у Малієвецькому маєтку графа Орловського вирішили розташувати у графській каплиці в підвалі стародавнього будинку. Резиденцію оздобили природними матеріалами: соснами, ялинами, тюками сіна та фруктами.
За словами директорки музею Анастасії Донець, до шостого грудня Святий та його помічники чекають на гостей, для яких приготували різні забави та частування. Але про приїзд варто повідомити завчасно, попередньо зареєструвавшись (телефон для запису 0937058423), аби помічники Святого встигли все підготувати до зустрічі гостей.
- Фото: Малієвецький обласний історико-культурний музей
Допомагають Миколаю зустрічати й розважати гостей працівники музею, які на Різдвяні свята перевтілюються в його помічників.
Окрім зустрічі зі Святим Миколаєм, для гостей проводитимуться екскурсії залами палацу та майстер-класи, де власноруч виготовлятимуть різдвяні підсвічники.
Також відвідувачів пригощатимуть чаєм з солодощами, за бажанням можна буде придбати різноманітні сувеніри.