Пирятинський НПП – це здебільшого долина річки Удай і її приток Перевід і Руда, що простягається на великі відстані навколо Пирятина у безпосередній близькості до Чернігівської і Київської областей. Далеко не всі природні локації є проїзними: здебільшого це болотні угіддя і лісові масиви. Екологічні ж стежки прокладені часто відокремленими місцинами, а найвсеохоплюючим маршрутом тут, напевне, є водний сплав Удаєм. Тому проїхати увесь парк за день навряд чи вдасться. Крім природних ландшафтів, відомим місцем тут є Березова Рудка із її парком та садибами.
Основні території парку знаходяться неподалік від трас М-03 та Р-67. Із Києва із велосипедом також зручно доїхати від станції Гребінка: звідси до Пирятина менше 20 км. Поруч також залізнична гілка із Гребінки на Ніжин.
Більше карт на офіційному сайті парку.
Отже, у НПП Пирятинський є де розбігтися: тут загалом 5 сухопутних маршрутів, а також 2 коротші екологічні стежки. У цьому невеликому огляді я представлю лиш ті, де сам устиг побувати за один день.
По суті, це Пирятинський міський лісопарк, що з усіх сторін оточений течією Удаю та його рукавами і болотами. Із центру міста сюди йде один залізний міст. Тут все дуже цивільно: і декілька пляжів, і спортмайданчики, і місця під пікніки.
Розташування: 50.23812, 32.53256 |
1. Русло Удаю і невеличкий пляж.
На північній околиці Пирятина, не доїжджаючи до с. Замостище, ґрунтівка вертає праворуч і крізь луки веде у ліс до звивистого русла Удаю. Не сказати, що тут дикі місця: де-не-де на лісовій дорозі проглядається стара бруківка, а сам ліс пошрамований вирубками. Але скоро дорога виходить до піщаного берега річки навпроти села Каплинці. Тут над повільною течією Удаю серед високих комишів стоїть дивна конструкція дерев’яного мосту. Я не знаю, чи ним іще користуються, але наодинці іти ним я не ризикнув: якось аж надто у ньому все хитається…
Звідси просіка іде на захід уздовж Удаю у напрямку села Калинів Міст. Берег тут стає значно крутішим, і крізь поодинокі прогалини у лісі можна інколи побачити меандри річки під піщаним урвищем.
Розташування: 50.29063, 32.55294 (дерев'яний міст біля с. Каплинці) |
2.1. Дерев’яний міст біля с. Каплинці.
2.2. Дерев’яний міст біля с. Каплинці.
2.3. Ліс на високому березі р. Удай.
2.4. Урвище над Удаєм.
3. Мандрівка Березоворудським краєм
Від села Калинів Міст ґрунтова дорога йде далі на захід крізь луки і поля уздовж річки Перевід. Так, минаючи іще пару сіл, можна дістатися Березової Рудки. Місцевий парк, що розташований на території аграрного технікуму, також входить до Пирятинського НПП, але чогось особливого від нього чекати не треба. Якщо це колись і був парк, зараз це більше схоже на невеликий лісок, який перетинає одна-єдина алея. Зате сам технікум куди більш цікавий: серед його корпусів виділяється стара будівля маєтку козацько-дворянського роду Закревських, та й територія технікуму куди більш доглянута.
Розташування: 50.31790, 32.25336 (Березоворудський парк) |
3.1. Луки у долині р. Перевід.
3.2. Березоворудський парк.
3.3. Садиба Закревських у Березовій Рудці.