14 березня в Музеї Івана Гончара відкрилася унікальна фотовиставка «Повернути історичну пам’ять», що присвячена старовинним українським цвинтарям. Це спільний проект Музею та ГО «Україна Інкогніта».
Виставка є результатом багаторічних історико-географічних досліджень, десятків краєзнавчих експедицій, пошуку, обліку, моніторингу, проведеного членами команди ГО «Україна Інкогніта». В фокусі уваги майже вся Україна — Південь, Наддніпрянщина і Центр, Поділля, Галичина і Прикарпаття, Буковина тощо. Найцікавіші і найкрасивіші знахідки представлені на світлинах, які можуть побачити усі відвідувачі.
Зауважимо, шо під час експедицій не лише зібрано колекціє світлин, але й розпочато відновлення низки некрополів та підготовку документації для включення їх до пам’яток культурної спадщини.
«На виставці представлено підсумки роботи загалом понад 40 експедицій і 7 років роботи з 2017 по сьогоднішній день, — каже член команди «Україна Інкогніта» Максим Плахотний. – Це понад 750 точок на карті, 4 толоки в Залізнячці, Колодистому на Черкащині і Стіні і Дзигівці на Вінничині… Підготовані пакети документів для внесення в реєстр пам’яток історії місцевого значення на Черкащині.
Маємо плани на експедицію на північне Поділля і на Волинь — там є ще й татарські цвинтарі. Фінальна мета — внесення українських цвинтарів в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Хачкари у Вірменії і стечки на Балканах дають нам натхнення. Українське лапідарне мистецтво заслуговує на увагу».
«Це дослідження, яке масштабує кам’яні хрести, як український маркер і є етапом повернення історичної пам’яті», — підводить підсумок голова ГО «Україна Інкогніта» Роман Маленков.
В Музеї Івана Гончара (Київ, Лаврська, 19) виставка триватиме до 14 квітня. Приходьте!