У селі Підгірці на Львівщині три родини викупили занедбаний палац Яблоновських-Бруницьких разом із дендропарком, та відновлюють його власноруч. Вони не лише ремонтують палац та наповнюють його антікварними речами, а й дбають про рідкісні дерева, розчищають територію та запрошують у гості.
Купівля палацу стала можливою тому, що, як виявляється, палац у Підгірцях не має статусу державної пам’ятки, а є пам’яткою місцевого значення. Це й дозволяє приватизувати будівлю. «Об’єкт не внесений законодавчо у перелік об’єктів, на яких заборонена приватизація, відтак такі об’єкти можна приватизовувати або ж продавати на аукціоні», – пояснює керівник управління об’єктів культурної спадщини Львівської області Василь Петрик.
Тож, реставрацією палацу зайнялися три сім’ї – Герга, Берник, Онишкевич. Дві живуть і Підгірцях, третя родина зі Львова. До слова, вони купили палац у попередніх власників, так само приватних (а ті придбали замок ще в 1990-х, але не дбали про нього).
«Не було ні вікон, ні дверей, дах обвалився, дерев’яні балки понищені, перекриття між поверхами майже не було, на даху росли триметрові дерева, які ми викорчовували. Усюди – грибок», – розповіла співвласниця будівлі Світлана Герга.
Зараз повністю відновлено цокольний поверх. Також відремонтовано дах, стелю, дві бокові вежі й тераси, а також укріплено стіни й реконструювано й облаштовано деякі кімнати.
У скільки їм обійшовся палац, як і те, скільки витратили на його реконструкцію, власники не розголошують.
Створити відчуття автентичності інтер’єрів допомагають антикварні магазини та місцеві мешканці, які приносять необхідні речі для облаштування та декорування, у т.ч. вкрадені з палацу на початку 1990-х. Річ в тім, що світлин, які б демонстрували яким був первісний інтер’єр палацу, немає, тож власники надихаються іншими історичними спорудами періоду перед 1939 роком.
Поряд із палацом розташований дендропарк площею понад 8 га, який, на відміну від палацу, є пам’яткою державного значення. У парку ростуть буки, клени, модрини, ялиці, унікальний п’ятистовбурний платан. Багатьом деревам понад 200 років. Справляє враження грабова алея. В парку зберіглася літня ротонда.
З осені 2021 року палац приймає відвідувачів, потрапити можна за попереднім дзвінком за телефоном 097 143 84 08. Фіксованої ціни за вхід немає – можна зробити внесок у скриньку біля входу або відправитись на екскурсію, кошти з якої витратять на облаштування парку.
Довідка: У XVII ст. цими землями володіли Собєські. Вони продали маєток родині Яблоновських. Юзеф-Александр Яблоновський у 1734 р. почав роботи зі створення палацово-паркового комплексу. Він накопичив тут бібліотеку та колекцію картин. Палац з усіма скарбами та парк зі стайнями, фонтанами, каскадами та скульптурами обійшовся князеві в майже 200 тисяч злотих. Пізніше, майже 150 років, парком і палацом володіла родина баронів Бруницьких. Наприкінці XІX ст. палац набув того вигляду, який є зараз — у стилі історизму. У 1939 році, з приходом радянської влади, у палаці почали розміщувати сільськогосподарську техніку, згодом була школа-інтернат, рибгосп. Потім палац розграбували. Але зараз речі частково вже повертаються на свої місця.
Джерело: «Твоє місто»
Фото: фейсбук-сторінка Підгорецького палацу, nyouto4ka.