Головна > Новини > Толока на старовинному українському цвинтарі в селі Залізнячка

Толока на старовинному українському цвинтарі в селі Залізнячка

20 серпня 2023 року громадська організація “Україна Інкогніта” організувала толоку на давньоукраїнському некрополі села Залізнячка, Звенигородського району, Черкаської області. Раніше “Україна Інкогніта” провела облікову роботу та фотофіксацію, в тому числі із повітря, за допомогою квадрокоптера. Попередньо було визначено, що на цвинтарі розташовано 35 великих хрестів, датованих 18 і першою половиною 19 століття, близько 160 хрестів кінця 19 – початку 20 ст. та намогильних плит того ж періоду. Точний підрахунок  провести неможливо, адже частина хрестів і плит знаходяться під землею та у густих чагарях. Ось пост про толоку і у мережі Фейсбук від голови організації, Романа Маленкова: Усім величезна подяка! Ми відчистили більшу частину старовинного цвинтаря від чагарів, навіть не зважаючи на страшну вчорашню спеку. 25 осіб прийняли фізичну участь у толоці. Супер!

Цвинтар у Залізнячці 18-19 століть має унікальні кам’яні хрести і намогильні плити. Ділянки сформувалися у різні періоди і вони дають можливість простежити розвиток сакрального мистецтва каменярів-каменерізів. Всього на цвинтарі близько 200 надгробків.

Нас запитують: а що далі? Далі робота продовжиться? Цвинтар буде внесено у реєстр пам’яток, чагарники перетворяться на газон, а ділянка цілинного степу, на якій розташована найстаріша частина цвинтаря – на міні-заповідник, адже вона ніколи не знала плуга і там зростає унікальна степова рослинність.

Давньоукраїнський некрополь у Залізнячці має перетворитись не лише на пам’ятку історії, а й на об’єкт історичної пам’яті й на туристичний об’єкт.

Наступну толоку ми запланували на вересень. Це буде один із найбільш неймовірних некрополів в Україні. Колодисте.