Головна > Новини > У «Софії Київській» пояснили, чому собор потребує термінової реставрації (фото)

У «Софії Київській» пояснили, чому собор потребує термінової реставрації (фото)

«Україна Інкогніта» вже повідомляла, що на реставрацію бань Софії Київської урядом виділено понад 79 млн гривень. На жаль цю інформацію суспільство сприйняло досить неоднозначно і, значною мірою, поставило це на одну шальку терезів із сумнозвісною тротуарною «плиточкою», за допомогою якої місцеві чиновники успішно «освоюють» чималі бюджети в умовах війни.

Ця сумна обставина змусила співробітників Національного заповідника «Софія Київська» виступити із заявою та поясненнями, які ми наводимо нижче.

Зокрема на офіційній ФБ сторінці Національного заповідника «Софія Київська» читаємо:

Оскільки розголосу в суспільстві набула ситуація щодо результатів тендеру на реставрацію покрівлі, конструктивних систем даху та позолоти куполів пам’ятки архітектури ХІ ст. Софійського собору в Києві, який оприлюднено 30 жовтня 2023 р. на сайті «Prozorro» повідомляємо наступне: існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору став не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісності унікальної пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Національний заповідник «Софія Київська», на балансі якого перебуває Софійський собор, останніми роками неодноразово ставив питання перед Міністерством культури та інформаційної політики України про необхідність виконання вищезазначених робіт, але через брак фінансування ситуація тільки погіршувалась. Це призвело до того, що 14 січня 2022 р. близько 23 години під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру за даними гідрометеослужби до 23-25 м/с (83 км/год) відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору.

На тлі накопичення військ російської федерації на кордонах України падіння хреста з Софійського собору було сприйняте громадськістю як недобрий знак, що віщував велику війну. Страшний день 24 лютого 2022 року Свята Софія зустріла без одного хреста…

Невдовзі завдяки меценатам хрест вдалося відновити і повернути на своє місце. Оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той же час, це тільки підтвердило велике занепокоєння стосовно технічного стану інших хрестів.

В терміновому порядку на замовлення Національного заповідника “Софія Київська” Українським державним науково-дослідним та проектним інститутом «УкрНДІпроектреставрація» було розроблено проєкт «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору».

В ході цієї роботи фахівцями інституту було проведено детальні конструкторські та науково-технологічні дослідження стану конструктивних елементів всіх куполів, хрестів та покрівлі Софійського собору.

За результатами досліджень технічний стан конструктивної системи куполів та, особливо, центрального куполу оцінюється як непридатний до нормальної експлуатації, конструкції та обшивка хрестів, їх з’єднання з підхресним яблуком до маківки та фальцеві з’єднання знаходяться в гостро аварійному стані, що може в будь-який час призвести до руйнації як частини куполів так і маківок, і хрестів. Проєктом передбачено комплекс заходів щодо попередження виникнення подібних аварійних ситуацій, заміни частини конструктивних систем куполів, позолоти покриття хрестів та куполів і реставрації покрівлі Софійського собору.

Проєктна документація «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору» пройшла експертизу та отримала позитивний експертний звіт, а також погодження Міністерства культури та інформаційної політики України.

На сьогодні за рахунок меценатських коштів виготовлено 6 хрестів та заплановано укладення угоди на виготовлення центрального хреста також за рахунок меценатів.

16 жовтня 2023 р. було розпочато відкриті торги з особливостями за предметом: «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору». Джерела фінансування: державні кошти, благодійні кошти, спеціальний фонд.

Виконання робіт за проектом розраховане на 5 років, тобто – до кінця 2028 року. Сума договору – 79 203 717,18 грн (сімдесят дев’ять мільйонів двісті три тисячі сімсот сімнадцять гривень 18 копійок) з ПДВ.

В цьому році на виконання робіт, заявлених у тендері, виділено з Державного бюджету 2 млн грн на встановлення хрестів і заміну конструктивних систем кріплення на усіх куполах.

Інші роботи, у тому числі й золочення, будуть виконуватись після закінчення воєнного стану.

(Кінець цитати)

На підтвердження своїх слів Заповідник виклав світлини де добре видно, хо стан рокрівлі головного храму україни і найвизначнішої її памятки знаходиться в жахливому та катастрофічному стані.

«Україна Інкогніта» повністю підтримує позицію Національного заповідника «Софія Київська». Тут ми хочемо нагадати слова знаменитого політика Вінстона Черчіля, сказані ним у розпал Другої світової війни: «Якщо ми не будемо фінансувати власну культуру, то заради чого ми воюємо?»