Головна > Новини > В Олеському замку відкрили відреставровану каплицю XV століття (фото)

В Олеському замку відкрили відреставровану каплицю XV століття (фото)

У музеї-заповіднику «Олеський замок» відбулося відкриття експозиції «Персона, меморіум, сакрум у мистецтві XVІ ‒ ХІХ ст.». Унікальну виставку представили у відреставрованій каплиці святої Анни, створення якої датується ще 1441 роком.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Львівська національна галерея, всупереч тим викликам, які принесла війна, продовжує не лише розвиватися, а й розбудовуватися. В Олеському замку ми відкриваємо каплицю святої Анни. Це невелике експозиційне приміщення, але ця зала є важливим доповненням музею та розповідає багато таємниць увіковічнення пам’яті в образотворчому і декоративно-ужитковому мистецтві», – зазначив директор Львівської національної галереї ім. Б. Возницького Тарас Возняк.

Створення каплиці в Олеському замку датується 1441 роком, коли власником твердині був Ян із Сенна, нащадків якого іменували Олеськими. Впродовж століть церква в замку зазнавала значних змін та реставрації, занепадала, а згодом знову збагачувалася. Очевидці тих часів зазначали, що вівтар був покритий листовим золотом, підлога – з мармуру і каменю, а стіни – декоровані фресками.

Після відновлення замку та створення музею, каплиця була закрита для відвідувачів. Наразі тут зробили ремонт і відкрили експозицію «Персона, меморіум, сакрум у мистецтві XVІ ‒ ХІХ ст.».

Окрасою каплиці є парний нагробок ХVІ ст. Анни Сенявської та її маленького сина, який виконав у стилі Відродження Герман ван Гутте. Біля неї, на стінах – натрунні портрети, які були невід’ємною складовою поховальних процесів у часи Речі Посполитої.

«Родзинкою» залу став вмонтований у стіну резервуар для святої води у формі мушлі з картушем у вигляді голови бика.

«Це свого роду, унікальний церковний «апарат». Його функція полягає в тому, що перед літургією та освяченням вина та хлібу, які перетворюються в кров та тіло Христа, для причастя, священник омиває руки. Він вирізьблений з дерева та датується XVIII ст., привезений із костелу в Білому Камені. В ті часи це село належало князівському роду Вишневецьких, тому голова бика – це елемент родової геральдики. Наші реставратори працювали понад півроку над відновленням цього експонату, і зараз ми пишаємося, що все вдалося», – зазначив завідувач відділу «Музей-заповідник «Олеський замок» Борис Шенгера.

Опісля відкриття каплиці св. Анни для журналістів та присутніх провели екскурсію оновленими експозиційними залами замку.

Олеський замок – музейний підрозділ Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького. Майже сім століть стоїть він на високому пагорбі, свідок багатьох історичних подій. Уперше замок згадано в історичних джерелах 1327 р.

Детальніше про Олесько та його пам’ятки читайте в публікаціях «Україна Інкогніта».