Якось у 1832 році Оноре де Бальзак отримав маленького листа з Одеси. І можливо, не прочитав би його зовсім, якби не помітив, що на конверті не було зворотньої адреси.
В кінці листа був таємничий підпис “Незнайомка”…
Авторка листа Евеліна Ганська, народжена Ржевуська, походила із старовинного, але небагатого польського роду. Народилася вона у місті Погребище у 1801 році.
Евеліна у молоді роки
Садиба Ржевуських у Погребищі на поч. ХХст.
Садиба Ржевуських. Сучасний стан.
Піля першої зустрічі Бальзак так опише її: “Евеліна виглядала статною жінкою із звабливими формами і повнуватою шиєю.В неї було прекрасне чорне волосся , ніжна, шовковиста шкіра, маленькі, ніби створені для кохання руки.”
Вона рано одружилася з Вацлавом Ганським, який був старший за неї на 20 років. Подружжя Ганських мешкає у цей час у Одессі. Вже у наступному листі Евеліна відкриває своє ім’я. Вона, молода тридцятирічна жінка, у цьому листуванні знайшла краплину кохання, якого не отримала у шлюбі.З часом листування переросло у закоханість.
Але зустрітись закохані змогли тільки через рік у Швейцарії і поклялись, що одружаться зразу після смерті чоловіка Евеліни.Солодка мить зустрічі і біль розставання.Вона повертається у маєток чоловіка Верхівню, що на Житомирщині, він — у Париж.
Верхівня. Садиба Ганських. Палац.
Садиба Ганських. Кімнати Бальзака.
Парковий міст.
Усипальниця Ганських.
Майже 10 років закохані чекали смерті Вацлава Ганського.А коли чоловік спочив, виявилося, що закони Російської Імперіі не дозволяють багатій панянці брати шлюб з іноземцем. Цар Микола І видав цей закон, намагаючись захистити багатих росіянок від бідних іноземців, які шляхом одруження часто намагалися розбагатіти. Ставши дружиною Бальзака, Евеліна втратила б усе майно і право виховувати доньку.
Три роки Бальзак засипає Миколу І листами, молячи царя дати дозвіл на шлюб. І тільки втручання Київського губернатора Івана Фундуклея, шанувальника таланту письменника, дали змогу отримати цей дозвіл.У тому ж році 14 березня 1850 року Евеліна і Оноре повінчалися у костьолі св.Варвари у Бердичеві.
Бердичів. Костел св. Варвари.
Але щасливе подружнє життя тривало не довго. Переїхавши у Париж, Бальзак невздовзі тяжко захворів. Знесилений письменник якось, встаючи з ліжка, вдарив ногу, від чого пішла гангрена, яка і забрала його життя.
Усі страждання хворого разом з ним пережила і Евеліна. Влітку 1850 року Бальзак помирає у агоніі.Евеліна важко пережила страшний удар, але через рік втамовує біль новим шлюбом…
Евеліна Ржевуська-Ганська-Бальзак померла 10 квітня 1882 році і була похована на цвинтарі Пер-Лашез, поряд з Бальзаком. Вона увійшла в історію, як жінка, яка була для нього більше, ніж усі інші жінки на Землі.