У видавництві «Дух і літера» вийшла у світ книжка «Єврейський цвинтар Сатанова. Кам’яні звірі та магічні обряди», яку написав члена команди ГО «Україна Інкогніта» Дмитро Полюхович. ГО «Україна Інкогніта» теж незле долучилося до цього масштабного дослідження. Зокрема у рамках експедицій проекту «Могили предків», що під патронатом керівництва Городоцької МТГ (Хмельницька обл.) реалізується нашою ГО разом з Відділом культури, національностей, релігій і туризму Городоцької міськради було виявлено чимало мацев XVII-XVIII століть з унікальними сюжетами в оздоблені. Розповідь про це теж є у книжці.
У рамках партнерського проекту «Могили предків» обстежуються усі давні некрополі історичної Городоччини – українські, польські та єврейські.
Видання присвячене пам’яті воїна Павла Залуцького. Павло був хранителем фондів та певний час очолював Городоцький краєзнавчий музей. Із його ентузіазмом, бажанням досліджувати, працювати та розвиватися, він мав би стати знаним на всю Україну істориком та музейником, але Павло загинув 18 березня 2023 року під Бахмутом, захищаючи Батьківщину від лютого ворога.
Книжка «Єврейський цвинтар Сатанова. Кам’яні звірі та магічні обряди», – по суті є першою у світі своєрідною енциклопедією єврейської некрополістики. Тут детально розглянуто майже всі сюжети, що зустрічаються в оздобленні надгробків-мацев на теренах України, їхнє значення, прихований зміст та походження.
Представлені і розглянуті в книжці барельєфи – це не просто красивий і високохудожній декор, а й алегоричне втілення духу, життя і віри євреїв минулого, їхнього очікування на прихід Машиаха, віри у вічне життя та майбутнє воскресіння мертвих.
За допомогою низки символічних зображень ці оздоблення також розповідають про заслуги, чесноти і статус небіжчика. Детальному поясненню алегоричних та метафоричних зображень і присвячене дослідження.
За основу взято давній некрополь містечка Сатанова, що на Хмельниччині. Він слугував місцевій громаді від другої половини XVI й до середини ХХ ст., аж поки ця громада, що була чи не найповажнішою на Поділлі, була знищена кривавою хвилею Голокосту.
Цей цвинтар по праву вважається одним із найцікавіших і найбільш мистецьки вартісних єврейських кладовищ Європи, а його ділянка з надгробками XVII – початку ХІХ ст. (на цей період припадає пік розквіту єврейського каменерізного мистецтва) є справжнім художнім музеєм під відкритим небом.
- У книжці також вмішено низку художніх робіт, створених автором на основі декору мацев
Мета книжки – показати яскраву, цікаву і самобутню культуру народу, який століттями жив поруч з українцями, а також переплетення та взаємний культурний обмін народів-сусідів.
Дослідження має бути цікаве як українцям так і євреям. До того ж абсолютна більшість сучасних євреїв зеленого уявлення не має про давно забуті традиції, що зникли разом із знищеною гітлерівцями культурою містечок-штетлів.
Окремо слід подякувати закоханому у Сатанів хмельничанину Олександру Пшеничному, який надав суттєву фінансову підтримку цьому проекту.
Книжку можна придбати на сайті видавництва «Дух і літера»