Головна > Новини > Біля Сатанова знайдено невідомий «чумний хрест» 1770 р.

Біля Сатанова знайдено невідомий «чумний хрест» 1770 р.

Хто цікавиться експедиціями «Україна інкогніта», мабуть знають про дослідження на берегах Збруча. Зокрема про знахідку  так званих «чумних хрестів» на околицях містечка Сатанів, що на Хмельниччині. Нагадаємо, що такі хрести встановлювали на могилах жертв моровиці 1770-1771 рр, яких ховали просто біля будинків, аби не розносити хворобу вулицями.

Щойно з’ясувалося, що хрести які бачили члени експедиція «Україна інкогніта» не єдині свідчення тієї давньої епідемії. Як повідомив «УІ» місцевий краєзнавець Анатолій Кобілецький в лісі біля Сатанова ним знайдено ще один давній хрест. Він невеличкий – усього десь в метр завдовжки та 60-70 см. завширшки. Світлини хреста він передав до редакції.

“Чумний хрест” на могилі дівиці Анни (Магдалини?), 1770 р.
“Чумний хрест” на могилі дівиці Анни (Магдалини?), 1770 р.

Нажаль по світлинам досить складно прочитати епітафію, але дещо поталанило розібрати. Зокрема , що тут похована  «Дівиця **** Анна» (не виключено – Магдалина?), яка померла в вересні АΨО року. Дата вказана церковнослов’янськими літерами – тобто маємо 1770 рік – самий розпал моровиці.  За народними переказами на місці де знайдено хреста колись стояв хутір.

Зауважимо, що інформація, що десь у цій місцевост у лісі валяється хрест відома давно, але без деталей і фіксації.

Крім того, як з’ясувалося, ще один із «чумних хрестів» часів  моровиці 1770-1771 рр є в сусідньому селі Кринцилів, але він захований між господарськими спорудами і можна побачити лише його краєчок. Зі слів власника обійстя там саме дата 1770 р.

«Чумні» позацвинтарні хрести XVIIIст. надзвичайно рідкісний та унікальний тип пам’яток і вони потребують додаткового дослідження.